Wodospad Kaieteur

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być ostatnimi ludźmi na ziemi, będąc świadkami spadającej rzeki na obrzeżach świata? Właśnie tak wygląda Wodospad Kaieteur na rzece Potaro w Gujanie.

Głęboko w regionie Lasów Amazonii w Gujanie leży Park Narodowy Kaieteur, w którym znajduje się olbrzymi wodospad o tej samej nazwie. Będąc jednocześnie jednym z największych wodospadów na świecie, Kaieteur Falls zachwyci nas nie tylko pięknem przyrody, ale także bardzo małą ilością podróżnych, czy ludzi wogóle. Dzieje się tak, gdyż aby dotrzeć do wodospadu Kaieteur, trzeba wynająć firmę turystyczną, która samolotem dowiezie nas do punktu trekkingowego, którym dopiero można dotrzeć na miejsce. Niezła przygoda i całkiem kosztowna.

Według miejscowej tradycji indian Patoma, wódz Kai uratował swój lud, wiosłując nad przepaścią w akcie poświęcenia się duchowi Makonaima. Druga wersja jest nieco mniej altruistyczna, gdyż jak przekazał w swojej relacji geolog Charles Barrington Brown z "odkrycia" wodospadu podczas wyprawy w 1870 roku: Brown powiedział Amerindianom, że pogardzany starzec został wsadzony do łodzi przez krewnych chcących się go pozbyć i został bezceremonialnie wepchnięty w nurt, co nawet by pasowało, jako że nazwa wodospadu w dosłownym tłumaczeniu znaczy "upadek starca".

Informacje praktyczne

Musicie wynająć prywatną firmę turystyczną, aby wynajęła samolot i zabrała Was na małe lądowisko Kaieteur pośrodku dżungli. Kilka firm turystycznych organizuje loty do wodospadu Kaieteur Falls kilka razy w tygodniu. W zależności od pogody i sezonu tylko jeden lub dwóch operatorów może latać dziennie. Warto więc taki lot zarezerwować z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie miejsce, ponieważ większość samolotów może pomieścić maksymalnie 8-10 pasażerów. Lot z lotniska Ogle w Georgetown trwa około 90 minut w jedną stronę.

Weźcie ze sobą solidne buty, aby odwiedzić Wodospad Kaieteur, ponieważ trasa nie należy do najłatwiejszych. W zależności od wybranej wycieczki, spędzicie w dżungli około 2 godzin.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Kaieteur National Park
Gujana
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.