Wodospad Cascate del Serio

Położony w bujnej włoskiej dolinie, wodospad Cascate del Serio można zobaczyć tylko kilka razy w roku, kiedy jego wody są uwalniane ze zbiornika na szczycie góry.

Wody wodospadu Cascate del Serio płynęły swobodnie jako drugi najwyższy wodospad w Europie i najwyższy we Włoszech do 1931 roku, kiedy to powyżej zbudowano zaporę Barbellino. Zapora zatrzymała przepływ Cascate del Serio w celu stworzenia sztucznego zbiornika wodnego Lago di Barbellino pod jurysdykcją korporacji National Electric Energy.

Po protestach miejscowej ludności, która była zdenerwowana faktem, że naturalna siła i piękno wodospadu Cascate del Serio została zdławiona, na płaskowyżu Barbellino w 1969 roku osiągnięto kompromis, na mocy którego otwierano tamę na jeden dzień w lipcu. Z biegiem lat do harmonogramu dodano dodatkowe dni, a wodospad można zobaczyć obecnie przez pięć dni w roku.

Wodospad Cascate del Serio we Włoszech wygląda na prawdę niesamowicie, jednak zważywszy na to, że czynny jest tylko pięć razy w roku, warto sobie podróż w te rejony pieczołowicie zaplanować.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Valbondione
Pianlivere, 24020
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.