Haweat Najm Park, czyli Wnęka Bimmah

Długo przypisywana meteorytowi, ta piękna dziura z basenem, zwana Wnęką Bimmah, jest właściwie naturalnie występującym otworem.

Wydrążenia są często wynikiem wody gruntowej podmywającej skały, takie jak wapień i węglan. Jaskinie tworzą się, gdy skały rozpuszczają się, a ostatecznie ziemia nad jaskiniami obssuwa się, czasami zabierając z sobą samochody, domy, a nawet sporadyczne pizzerie.

W północnym Omanie, tuż przy drodze między Dibab i Bimmah, jest wyjątkowo piękny przykład takiego właśnie zjawiska naturalnego. W innym, płaskim rejonie, zapadlisko powstało około pół kilometra od morza, tworząc turkusową mieszankę świeżej i słonej wody.

Geolodzy potwierdzili, że basen o głębokości 20 metrów jest w rzeczywistości zapadliskiem, ale mieszkańcy trzymają się legendy, że meteoryt trafił w to miejsce. Kiedy lokalna gmina rozwinęła teren w park, aby zachować i chronić dziurę, wybrano nazwę Haweat Najm Park (Park Spadającej Gwiazdy).

Duże betonowe schody zbudowano wśród naturalnego krajobrazu wnęki Bimmah, ale oferują mniej niebezpieczną drogę do malowniczego basenu. Wielu ludzi po prostu podziwia jej piękno lub zanurza stopy w jaskrawo niebieskozielonej wodzie. Jeszcze niektórzy w pełni korzystają ze słonej wody, skacząc i nurkując z klifów w jaskini.

Dodatkowe informacje o Haweat Najm Park i wnęce Bimmah

Przy wejściu do Haweat Najm Park i Wnęki Bimmah w Omanie znajdują się małe, proste łazienki, w których można przebrać się w strój kąpielowy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Hawiyat Najm Park
Qurayyat
Oman
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.