Ganvie Lake Village, wioska na jeziorze

W kolonialnej Brazylii zbiegli niewolnicy i wolni tubylcy tworzyli wspólnoty głęboko w Amazonii, by uniknąć brutalności portugalskiego niewolnictwa. Połączenie gęstej roślinności, dróg wodnych, niebezpiecznej przyrody i chorób oddzieliło te społeczeństwa od handlarzy niewolników, którzy ich ścigali.

Niewielka grupa ludzi z Cotonou w Beninie wykorzystała odrobinę inne miejsce, aby uniknąć przechwycenia przez Portugalczyków. W tym czasie potężne plemię zachodnioafrykańskie Fon polowało i sprzedawało portugalczykom swoich rodaków. Podczas, gdy nie było niczego, co mogłoby chronić przodków dzisiejszej wioski Ganvie przed atakiem z zewnątrz, religijna praktyka Fona zabroniła porywania ludzi mieszkających na wodzie. Położyło to podwaliny pod Ganvie Lake Village, wioskę na jeziorze, którą ludzie zbudowali, aby uniknąć porwań.

Ganvie w Beninie to wioska, w której mieszka około 20 000 ludzi, która stoi na palach na środku jeziora Nokoue. Założyciele wioski uciekli tam, aby uniknąć wojowników Fon, i w ciągu około 500 lat, które minęły od tego czasu, Ganvie znacznie się rozwinęła.

Szkoła jest jedynym z 3000 budynków w Ganvie, którą zbudowano na lądzie, chociaż obecnie tworzy się także cmentarz. Mieszkańcy Ganvie podróżują prawie wyłącznie statkami, a wszystkie zwierzęta lądowe, jakie są tu hodowane, żyją na poletkach, które wyrastają z wody. Ganvie w Afryce opiera się na skomplikowanej sieci podwodnych ogrodzeń i zagród służących do hodowli różnych gatunków ryb.

Wioska znajduje się kilka mil od najbliższej linii brzegowej i znajduje się około 4 godziny drogi od stolicy. Ganvie to też największa wioska w Afryce.

Jak dojechać do wioski Ganvie w Beninie

Najłatwiej dostać się do Ganvie biorąc łódź z hotelu du Lac w Cotonou. Taka podróż trwa około 50 minut, co pozwoli na pełne zwiedzedzie wioski w pół dnia.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Cotonou
Benin
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.