Współrzędne geograficzne:
38°42'43"N, 9°8'21"W

Winda Elevador de Santa Justa

Wzgórza - wspaniale jest na nie patrzeć, ale wspinanie się na nie może być trudne. Właśnie dlatego powstała Elevador de Santa Justa (winda Santa Justa) w Lizbonie, Portugania.

W przypadku miasta takiego jak Lizbona, które jest położone na aż 7 wzgózach, normalne jest, że od dawna brano je pod uwagę przy projektowaniu systemów transportu wewnętrznego. Winda Santa Justa to wspaniałe rozwiązanie tego problemu, które jest wciąż w użyciu.

W sercu Lizbony dolna dzielnica Baixa Pombalina jest oddzielona od dzielnicy Bairro Alto różnicą wysokości 45 metrów. Już w latach 70-tych XIX wieku zaproponowano system wind, ułatwiający wspinaczkę pomiędzy obszarami. Najpierw składał się on z pochyłej szyny napędzanej przez zwierzęta, po czym kolejneprace rozpoczęto na początku XX wieku, aby zastąpić ją pionową windą. Winda Santa Justa (Elevador de Santa Justa w Lizbonie), zainaugurowana przez króla Carlosa w 1901 roku i w pełni funkcjonująca w 1902 roku, do dnia dzisiejszego przewozi ludzi w górę iw dół.

Elegancka neogotycka żelazna wieża została zaprojektowana przez Raoula Mesniera du Ponsarda, inżyniera z Porto, ucznia Gustawa Eiffla. Mechanizm windy, pierwotnie napędzany silnikiem parowym, został w 1907 roku przekształcony na napęd czysto elektryczny. W Lizbonie nadal działa kilka starszych kolejek linowych (tzw. pochylone tramwaje), ale winda Santa Justa jest jedyną tak starą pionową windą miejską.

Obecnie Winda Elevador de Santa Justa w Lizbonie (Portugalia) działa prawie 16 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, a jedna z dwóch steampunkowych kabin z drewna i mosiądzu odjeżdża co kilka minut. Na platformę powyżej górnego jej końca prowadzą spiralne schody, przy których można znaleźć kawiarnię z imponującymi widokami na plac Rossio, Baixa i niektóre inne fajne miejsca na pozostałych sześciu wzgórzach Lizbony, jak chociażby zamek.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

West end of Rua de Santa Justa
Lizbona, 1100-200
Portugalia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.