Muzeum kinematografii w willi braci Lumière

Ten wspaniały budynek jest miejscem obowiązkowym do zwiedzenia dla każdego miłośnika historii filmu, gdyż pełen jest fascynujących artefaktów i zabytkowych technologii, które wywodzą się wprost z narodzin kinematografii.

W willi Lumière w Lyonie mieści się muzeum honorujące osiągnięcia Auguste'a i Louisa Lumiére, którzy zostali nazwani "ojcami kina". Muzeum kinematografii prowadzone jest przez instytut i organizację o nazwie Institut Lumière, która została stworzona przez wnuka Louisa Lumière w 1982 roku.

Muzeum mieści się we wspaniałym byłym domu rodziny Lumière, w dzielnicy Monplaisir w Lyonie, we Francji. Na terenie willi znajduje się budynek o nazwie Hangar, który był częścią oryginalnej fabryki płyt fotograficznych ojca braci Lumière, Antoine'a. Właśnie w tym hangarze nakręcono w 1895 słynny film La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon autorstwa Louisa Lumière'a, który nieprawdziwie został nazwany pierwszym filmem na świecie.

Chociaż sam dom sam w sobie wart jest odwiedzenia, w muzeum znajdziemy niesamowity sprzęt zwany kinematografem, który był najważniejszym wynalazkiem braci Lumière i było to pierwsze urządzenie na świecie do nagrywania filmów. Znajdziemy tu też kinematograf, którym pokazano w Grand Cafe w Paryżu pierwsze 10 filmów w "pierwszym kinie", na płatnym pokazie przed 33 osobami w 1895 roku.

W muzeum kinematografii w willi Lumière w Lyonie wyświetlane są także różnorodne filmy krótkometrażowe, które opowiadają historię braci Lumière, ich ciekawość świata i nowych technologii, czy umiejętności kadrowania. Bracia Lumière szybko zaczęli podróżować po świecie i tworzyć swoje filmy. Jeden z pokoi poświęcony jest także Gabrielowi Veyre'owi, najsłynniejszemu z ówczesnych filmowych poszukiwaczy przygód, który sfilmował i sfotografował miejsca zarówno w Ameryce Południowej, jak i w Azji.

Dodatkowo

Willa Lumière oraz Muzeum Kinematografii we Francji to niesamowite miejsce, do którego najlepiej dojechać metrem i wysiąść na stacji Montplasir-Lumiere w Lyonie. Dodatkowo tuż przy willi znajdziemy świetny rynek, do którego także warto zajrzeć, będąc w okolicy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

23 Rue du Premier Film
Lyon
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.