Hiperboidalna wieża Władimira Szuchowa na rzece Oka

Pierwotnie stworzona do przeciągnięcia kabli z prądem przez rzekę Okę. Wieża Szuchowa została zbudowana w hiperboloidalnej formie, dzięki czemu pozostała nienaruszona nawet po tym, jak zaprzestano korzystania z niej po upadku Związku Radzieckiego.

Wieża została zbudowana przez inżyniera i naukowca Władimira Szuchowa, często nazywanego „rosyjskim Edisonem”. Matematyk opracował ją tak, aby miał jak najmocniejszą strukturę, która jednocześnie zużyje jak najmniej materiałów budowlanych. Zgodnie z tymi wytycznymi Szuchow stworzył formę hiperboloidalną. Używając siatki prostych belek, Szuchow mógł tworzyć mocniejsze, bardziej wydajne konstrukcje wież. W 1896 roku wykonał on także pierwszą na świecie hiperboloidową wieżę ciśnień na Wystawie Wszechrosyjskiej.

Szuchow był tak pewny wytrzymałości swojego hiperboloidalnego projektu, że planował zbudować wieżę, która byłaby o 50 metrów wyższa niż Wieża Eiffla, zużywając przy tym mniej niż jedną czwartą materiałów, które do jej budowy zużyto. Jednak plany te zostały zniweczone, gdy Lenin oświadczył, że armia nie może wydać mu aż tyle stali.

Wieża Szuchowa nad rzeką Oką - znana również jako maszt wysokiego napięcia "Dzierżyńsk" - była jednym z późniejszych projektów Władimira Szuchowa. Pierwotnie składała się z pary wież o wysokości ok. 128 metrów wraz z czterema innymi mniejszymi słupami o wysokości 20 i 68 metrów. W 1989 roku mniejsze wieże zostały całkowicie zdemontowane, a cały kompleks został odcięty od elektryczności.

Chociaż dwa masywne pylony pozostały nieco dłużej, jeden z nich został nielegalnie rozebrany na stal w 2005 roku. Pozostały pylon pozostaje dziś zabytkiem architektury. Wbijając się na wysokość 128 metrów w powietrze z podstawy o średnicy 27 metrów, jest to widok niemożliwy do przeoczenia wzdłuż rzeki Oka w pobliżu Dzierżyńska.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Udachny
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.