Wieża telewizyjna w Tallinnie

Wieża telewizyjna w Tallinnie, wysoka na ponad 314 metrów, jest najwyższą budowlą w Estonii, dumnie stojącą na horyzoncie jako sztandar Moskiewskich Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku.

Budowa gigantycznej wieży rozpoczęła się w 1975 roku, aby zapewnić wyższą jakość transmisji dla widzów Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku i została ukończona w samą porę. Łącznie 32 firmy budowlane wzięły udział w tworzeniu trzech głównych elementów: pnia zbrojonego betonu o długości 190 metrów, stalowej anteny o długości 120 metrów i konstrukcji nośnej otaczającej obwód, na wysokość 50 pięter.

Ponad 17 500 ton specjalistycznej mieszanki betonowej opracowanej przez Instytut Politechniczny Tallina i 380 kilometrów prętów zbrojeniowych tworzy wieżę i zabezpiecza jej konstrukcję. Wieża telewizyjna w Tallinnie znajduje się na północny wschód od stolicy Estonii.

Obecnie jest to też wieża widokowa, otwarta dla turystów i zapewniająca odwiedzającym 360-stopniowy widok na estońskie lasy Muuga, metropolitalny Tallinn oraz wybrzeże Zatoki Fińskiej. Taras widokowy stanowi praktyczną okazję do poznania historii Estonii i jej słynnych zabytków, a posiadający większą odwagę mogą wybrać się na krawędź wieży w uprzęży.

Jeśli jednak wolicie ominąć zwisanie na szturch na wysokości 175 metrów nad ziemią, nawet zza okien widok zapiera dech w piersiach.

Informacje praktyczne

Wieża telewizyjna znajduje się po wschodniej stronie Tallina, niedaleko Zatoki Fińskiej w północnej Estonii. Po pięciu latach od zamknięcia, wieża została odnowiona i ponownie otwarta dla zwiedzających od 2012 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kloostrimetsa tee 58a
Tallinn
Estonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.