Wieża Słońca

Podczas japońskiej wystawy Expo '70 w mieście Suita, ta nieziemska Wieża Słońca wystawała ze szczytu otaczającego ją gigantycznego namiotu. Teraz, po dziesięcioleciach zaniedbania, wieloaspektowy, szeroko skrzydłowy budynek sztuki został odnowiony i jest wreszcie gotowy ponownie otworzyć drzwi i pozwolić turystom na wejście do środka.

Ukończona w 1970 roku, 70-metrowa Wieża Słońca w Suita nie jest tak naprawdę przerażającą bestią spoza czasu i przestrzeni, ale dziełem artysty Tarō Okamoto. Projektant zbudował konstrukcję, aby reprezentować przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w jednej płynnej konstrukcji, więc wieża ma trzy różne twarze. Złota twarz u góry przedstawia przyszłość i ma rozświetlone oczy. Segmentowa twarz wystająca ze "skrzyni" wieży reprezentuje teraźniejszość, a raczej złowieszcza twarz z tyłu wieży jest znakiem przeszłości. Oprócz twarzy wieża ma także dwa 24-metrowe skrzydła.

Przestronne wnętrze wieży było kiedyś jeszcze bardziej dziwne. Podczas Expo '70 szeroka przestrzeń wewnątrz zawierała wysoką rzeźbę zwaną "Drzewem Życia", która sięgała wysokości konstrukcji. Mniejsze rzeźby zawieszono na gałęziach, tworząc rodzaj psychodelicznej choinki.

Po zakończeniu światowych jarmarków, dla których została stworzona, Wieża Słońca w Japonii została zamknięta i pozostawiona żywiołom. Światła w jego oczach zgasły, a cała konstrukcja zaczęła się rozpadać. W ostatnich latach jednak przywrócono to miejsce i Wieżę Słońca z Suita do życia. Zainstalowano nowe światła, wnętrze Drzewa Życia zostało odkurzone, a ograniczone grupy ludzi w końcu wpuszczono do środka. Po latach poprawek, Wieża Słońca w końcu jest skonfigurowana, aby cieszyć się na stałe oświetleniem 3D podczas specjalnych wydarzeń, takich jak ferie zimowe.

Informacje praktyczne

18 marca 2018 roku wnętrze wieży i muzeum Wieży Słońca w Suita w Japonii zostaną otwarte dla wszystkich turystów i zwiedzających.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Suita-shi
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.