Wieża radiowa w Gliwicach

Wieża radiowa w Gliwicach lub tzw. "Śląska Wieża Eiffla", jak nazywają ją miejscowi, ma 387 stóp wysokości i jest prawdopodobnie najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie. Zbudowana została w 1935 roku.

Wieża jest arcydziełem inżynierii drewnianej o fascynującej strukturze kratowej belek. Cała wieża radiowa w Gliwicach jest zbudowana z drewna i wszystkie połączenia zostały wykonane za pomocą śrub kruszcowych, ponieważ śruby żelazne pochłonęłyby moc nadajnika i nie mogły być użyte.

Śląska Wieża Eiffla jest jedyną na świecie pozostałą drewnianą wieżą radiową zbudowaną przed II wojną światową. Przed 1945 rokiem większość wież radiowych w Niemczech została zbudowana z drewna. Najwyższą była wieża w Mühlacker o wysokości 190 metrów, a najciekawsza wizualnie stała w Ismaning. Wyburzono je jednak w 1945 i 1983 roku. Do dziś została jedynie drewniana wieża radarowa w Gliwicach.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Gliwice
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.