Wieża Diabła

Wieża Diabła (ang. Devils Tower) w stanie Wyoming (Stany Zjednoczone USA) to oczywiście góra, a nie wieża, ale poza tym podstawowym faktem wokół tego symbolicznego punktu orientacyjnego pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi.

Istnieje kilka teorii geologicznych i sugestii dotyczących sposobu uformowania się Wieży Diabła w tak unikalny kształt, ale żadna z nich nie została nigdy udowodniona. Dyskusje na ten temat zwykle są poważne i tylko od czasu do czasu dryfują w kierunku tych nadprzyrodzonych. Jednak sprawy zwykle mają się tak, że dopóki nie znajdziemy racjonalnego wyjaśnienia, możemy spodziewać ię licznych fantastycznych raczej teorii.

Jedna z lokalnych legend ludowych mówi, że kiedyś góa była sporo niższa. Dawno temu w jej pobliżu bawiły się dwie dziewczyny, które wypatrzyły ogromne niedźwiedzie. Te próbowały od nich uciec i schroniły się na szczycie góry, jednak była ona zbyt mała. Dziewczyny modliły się o zbawienie i wtedy góra zaczęła rosnąć i wzbijać się w stronę nieba. Dzięki temu niedźwiedziom nie udało się ich dostać, jednak wzdłuż boków góry pozostały ślady ich pazurów, tworząc tak niesamowite kształty.

Będąc od wielu lat inspiracją i atrakcją turystyczną dla alpinistów i podróżników, Wieża Diabła (Devils Tower) została pierwszym miejscem określonym jako Monument Narodowy w Stanach Zjednoczonych. Stało się to w 1906 roku, 13 lat po tym, jak Williama Rogersa i W.L. Ripley wspięli się na nią po raz pierwszy w historii (w 1893 roku).

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Devil's Tower
Devils Tower, Wyoming, 82714
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.