Wieś Sokol wewnątrz Moskwy

Jeśli zdarzy ci się natknąć na wieś Sokol podczas zwiedzania Moskwy, zdecydowanie pomyślisz, że jakimś cudem opuściłeś miasto. Dziwne dacze (rosyjskie wiejskie domki), które pobudowane są przy zadrzewionych ulicach, sprawiają, że okolica wygląda bardziej jak wiejska wioska niż część 12-milionowgo miasta.

Chociaż, jak dosyć łatwo się domyślić,  nazwa wioski oznacza "sokoła", to wieś została nazwana "wioską artystów", ponieważ jej ulice są nazwane na cześć wybitnych malarzy. Została założona w 1923 roku jako przykład koncepcji architektonicznej "miasto-ogród", która miała na celu połączenie najlepszych cech życia w mieście i na wsi. Radzieccy architekci odpowiedzialni za urbanistyczne plany Moskwy zamierzali wypełnić przedmieścia miasta takimi właśnie wioskami.

Architekci celowo pobudowali ukośne ulice, aby wyciszyć wiatry i zmniejszyć chłód, który przynosi mroźne zimowe powietrze (rzeczywiście, gdy spacerujecie ulicami wioski Sokol w Moskwie w zimne dni, zazwyczaj jest tam nieco cieplej niż w pozostałych częściach miasta) .

W czasie budowy wsi Sokol, jej szereg domków znajdował się na obrzeżach miasta, z dala od jego centrum. Ale w miarę jak Moskwa rozrastała się w XX wieku, wysokie bloki mieszkalne wkroczyły na jej terytorium, aż w końcu miasto pochłonęło małą wioskę.

Biorąc pod uwagę dobrą lokalizację wioski, ziemia i domy stają się tu coraz droższe. Niektórzy właściciele sprzedawali je za ogromne sumy milionerom, którzy burzyli stare dacze i budowali na ich miejscu nowoczesne wille. Jednak wielu właścicieli zachowało historyczny wygląd domów, a wiele z nich nadal wygląda mniej więcej tak samo jak na początku XX wieku.

Jak dojechać do wsi Sokol w Moskwie?

Wieś Sokol w Moskwie jest łatwo dostępna za pośrednictwem Moskiewskiego Centralnego Kręgu (metra, które kursuje w kółko, wzdłuż granic miasta). Wystarczy wysiąść na stacji Panfilovskaya.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ulitsa Serova
Moskwa
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.