Wielki Błotny Meczet w Djenne

Ten Wielki Meczet wznosi się w centrum Djenné, Mali. Zbudowany w 1907 roku, przy czym wszystko, od minaretów po strzeliste ściany, zbudowane zostało z błota.

W rzeczywistości całe historyczne miasto Djenné było  od XIV wieku budowane z błota, w tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Proces polegał na wypiekaniu błota i cegieł ze słomy na słońcu i układaniu ich w stos, aby stworzyć ściany, które są następnie tynkowane błotem. Meczet (wraz z około 200 historycznymi domami w mieście) wymaga regularnego ponownego tynkowania, aby zachować swoją formę.

Niedawne wstrząsy polityczne i susza zagrażają architekturze błota w Djenné, a wraz z nimi zaczęto korzystać z bardziej zaawansowanych materiałów budowlanych. Podczas gdy niektóre meczety Mali zostały już wyposażone w energię elektryczną i inne technologie, mieszkańcy Djenné są oddani ich historycznemu budynkowi, a do konstrukcji włączono jedynie system głośników.

Co warto wiedzieć przed wyprawą do Wielkiego Meczetu w Djenne?

Biuro ds. Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO) obecnie odradza podróżowanie do niektórych części Mali, dlatego ich strona internetowa powinna być przejrzana przed rezerwacją lotów. Co więcej, od 1996 roku osoby niebędące muzłumanami nie mają wstępu do meczetu w Djenne.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Djenne
Mali
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.