Wielki Budda z Lushan

Drugi najwyższy na świecie posąg (zaraz po "Statule Jedności"), i to do tego świecąca na złoto statua Buddy (tzw. Wielki Budda z Lushan), znajduje się w miasteczku Zhaocun w Chinach.

Masywny miedziany chiński Wielki Budda z Lushan, zbudowany w latach 2001 - 2008, stoi na wysokiej na 20 metrów podstawie w kształcie lotosu, w której mieści się klasztor, co daje mu całkowitą wysokość 152 metrów. Na całym świecie istnieje tylko jeden wyższy posąg, Statua Jedności w Indiach. Dla przykładu, amerykańska statua wolności ma jedynie 93 metry.

Do budowy Wielkiego Buddy z Lushan w Chinach wykorzystano około 1100 miedzianych elementów o łącznej wadze ponad tysiąca ton, a koszt przedsięwzięcia to 55 milionów dolarów. Sam pomysł na budowę pomnika Buddy pojawił się tuż po tym, jak w 2001 roku Talibowie zniszczyli posągi Buddy w Bamianie w Afganistanie. Był to sprzeciw na bezczeszczenie historycznego dziedzictwa Afganistanu.

Podane współrzędne wskazują parking u podnóży Wielkiego Buddy z Lushan, dalej należy kierować się już na piechotę (posągu nie da się nie zauważyć).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Unnamed Road
Pingdingshan
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.