Wielka Piramida w Choluli

Dzięki zaroślom i trawom, które porosły jej ściany, największa na świecie, Wielka Piramida w Choluli została uznana za wzgórze. Nawet obecnie można zrozumieć, jak to się stało, dzięki starej hiszpańskiej kaplicy wzniesionej na jej szczycie.

Pierwotnie zbudowana ponad 2000 lat temu Wielka Piramida Tepanapa (często nazywana Wielką Piramidą Cholula) ma większą objętość niż jakakolwiek inna starożytna, zbudowana przez człowieka konstrukcja, w tym egipskie piramidy. Pod względem stylistycznym piramida jest do dzisiaj osobliwością, która zastanawia archeologów, wprowadzając elementy architektoniczne cywilizacji Teotihuacan i El Tajin.

Podczas wielu przedkolumbijskich zmian władzy w Meksyku sama piramida przestała być używana na rzecz innych budowli, takich jak jeden z wielu ołtarzy ofiarnych na pobliskim terenie o powierzchni 10 akrów. Nie jest jasne, czy to przez nieużywanie piramida zarosła krzewami, czy też, gdy Aztekowie dowiedzieli się o przybyciu Hiszpanów, Cholulanie dosłownie zakopali piramidę, wykonując wspólny wysiłek, aby zachować masywną świątynię, ważny element ich kultury.

Tak czy inaczej, gdy Hiszpanie przybyli do Choluli w 1519 roku, Cortes i jego ludzie byli tak zajęci dziesiątkowaniem rdzennej ludności i ich bardziej widocznych świętych miejsc, że nie rozpoznali piramidy jako takiej, zamiast tego uważając ją za idealne miejsce na wzgórze dla jednego z ich nowych kościołów. W ciągu roku zbudowano kościół o nazwie La Iglesia de los Remedios, który stoi tu do dzisiaj.

Gdy kurz wojny zaczął opadać, Wielka Piramida w Choluli ujawniła się archeologom, którzy wykopali piramidalne schody, platformy, ołtarze i ponad pięć mil tuneli wijących się wewnątrz wnętrza budowli.

Wielka Piramida w Choluli i jej sieć tuneli są otwarte dla turystów do zwiedzania z przewodnikiem i bez, choć zaleca się, aby zwiedzanie tuneli ograniczać do godzin dziennych.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

San Andrés Cholula, 72750
Meksyk
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.