Wielka Głowa Lenina w Ułan Ude

Każdy przywódca zostawia po sobie szereg obiektów nazwanych jego imieniem: instytucje, szkoły, posągi i inne. W Rosji zdecydowany prym w tego typu miejscach wiedzie Lenin, który zdecydowanie pogodził ilość autorytatywnej władzy oraz wielkość swoich posągów.

I chociaż w krajach faszystowskich robiono podobnie, to właśnie te komunistyczne zawsze były w tym najlepsze. Niektóre symbole zostały usunięte po upadku komunizmu (dla przykładu, po budapeszteńskim posągu Stalina pozostawiono tylko buty), ale inne przetrwały, głównie w Rosji, jak w przypadku wielkiej głowy Lenina w Ułan Ude.

Lenin, którego Rosjanie zapamiętali o wiele bardziej (i nie bez powodu) niż Stalina czy innych komunistycznych przywódców, został uwieczniony w tym syberyjskim mieście (360 tysięcy mieszkańców, główny ośrodek rosyjskiego buddyzmu) i jest największą wersją jego głowy, jaką stworzono w historii! Zbudowana w 1970 roku na stulecie urodzin Lenina, kolosalna głowa z brązu wznosi się na wysokość około 7,7 metra nad głównym placem miasta i waży 42 tony.Wielka Głowa Lenina w Ułan Ude jest nie tylko popularnym miejscem spotkań, ale także miejscem na sesje ślubne.

Lokalnie Wielka Głowa Lenina w Ułan Ude znana jest również jako „największa żydowska głowa świata”, choć nie z powodów religijnych, ale raczej dlatego, że każdej zimy, gdy spada śnieg, przykleja się do czubka głowy posągu, tworząc coś, co wygląda jak śnieżna jarmułka.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ulan-Ude, 670001
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.