Współrzędne geograficzne:
0°57'53"S, 91°0'48"W

Ściana Łez

Na tak malowniczej wyspie Galapagos zwanej Isabela, znajduje się brzydka i całkowicie bezużyteczna bariera zbudowana z ostrych wulkanicznych żużlowców, zwana Ścianą Łez (Wall of Tears). Jest to pomnik dla więźniów, którzy zostali zmuszeni do jej budowy i podobno zginęli z wysiłku.

W połowie XX wieku wyspa Isabela znajdowała się na uboczu kolonii karnej, która kontrastowała z naturalnym pięknem Galapagos. Za karę za zbrodnie więźniowie, którzy zostali wysłani do Isabeli, musieli budować mur, który ostatecznie stałby się ich własnym stałym budynkiem więziennym.

Przymusowi robotnicy musieli odcinać ciężkie, nieregularne kawałki skał wulkanicznych z kamieniołomu, po czym nieść je przez długą drogę, po czym umieszczać w murze, wszystko ręcznie. Wysokość ściany dochodzi miejscami do 20 metrów i jest długa na ponad 90 metrów, a jej budowa była bardzo niebezpieczna ze względu na złe warunki i brak jakichkolwiek sprzętów, co doprowadziło do śmierci wielu więźniów, zarówno z wycieńczenia, jak i z choroby.

Dziś wydaje się jasne, że budowa muru była po prostu formą kary za pomocą pracy, a jej celem nie było nic, oprócz wysiłku więźniów. Ściana Łez (Wall of Tears) nadal pozostaje na wyspie Isabela, niczego nie blokując. Odwiedzający mogą rzeczywiście podejść do szczytu ściany i zorientować się, jaka jest wysoka i jak łatwo byłoby z niej spaść. Kolonia karna na wyspie już dawno zniknęła, ale pamięć o okrucieństwie, które tam zostało zadane, żyje dalej.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ekwador
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.