Pomnik Bitwy Narodów Völkerschlachtdenkmal

Ukończony w 1913 roku Pomnik Bitwy Narodów jest kolosalną strukturą zawierającą ogromne kamienne postacie, rozległe komory krypty i ogólnie wrażenie, że całość została skonstruowana przez krasnoludzki folklor z powieści fantastycznych.

Tytułowa Bitwa Narodów miała miejsce w październiku 1813 roku między Napoleonem a jego sojusznikami i rosyjskimi, pruskimi, austriackimi i szwedzkimi bojownikami. W końcu Napoleon został zmuszony do poddania się i wycofania, ale sama bitwa, w której brało udział ponad 600 000 żołnierzy, była bardzo krwawa.

Niemal natychmiast po bitwie zaproponowano budowę pomnika. Został zaprojektowany i planowany przez następne dziesięciolecia, a sama budowa ruszyła w końcu w 1898 roku w miejscu, w którym otoczono Napoleona. Po 15 latach kolosalny pomnik został ukończony (w 1913 roku).

Zewnętrzna część konstrukcji ma majestatyczny kształt świątyni. U jej podstawy stoi wyniosła rzeźba archanioła Michała, połączonego z pomnikiem za pomocą pierścienia olbrzymich kamiennych strażników otaczających drugą jego część.

Wewnątrz pomnika znajdują się dwa piętra. Pierwsze znane jest jako krypta (choć nikt tam nie jest pochowany) i zawiera osiem posągów przedstawiających poległych wojowników w postaci masywnych średniowiecznych rycerzy. Do tych rycerzy dołącza szereg innych postaci znanych jako Gwardia Umarłych.

Drugi poziom, znany jako Sala Sławy, zawiera cztery kolejne gigantyczne postacie, z których każda ma ponad 9 metrów wzrostu. Jeśli odwiedzający wejdą po schodach (jest ich tu ponad 500), mogą nawet wyjść na dach i podziwiać malownicze widoki miasta, przy którym zginęło tak wiele osób, aby je uchronić.

Pomimo krwawej historii Pomnika Bitwy Narodów w Lipsku i ciężkiej atmosfery, jak tu panuje, ogólny efekt jest taki, że wygląda on jakby pochodził z powieści fantasy, zbyt duży i nietypowy, aby został wykonany przez ludzkie ręce. Jednak rzeczywistość straszliwej bitwy, która miała miejsce w okolicy, była prawdopodobnie bardziej surrealistyczna dla ludzi, którzy musieli w niej umrzeć.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Oktober 100
Lipsk, 04277
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.