Współrzędne geograficzne:
5°37'59"N, 73°31'30"W

Villa de Leyva

Mówiąc językiem architektów, historyczne centrum Villa de Leyva zostało w dużej mierze "zamrożone" od czasu jego założenia w XVI wieku. Sercem kolumbijskiego klejnotu kolonialnego jest ogromny plac wyłożony kamieniami rzecznymi, będący największym placem w całej Kolumbii i jednym z największych w Ameryce Południowej.

Villa de Santa María de Leyva zostało zbudowane 12 czerwca 1572 roku przez Hernána Suáreza de Villalobosa na rozkaz pierwszego prezydenta Nowego Królestwa Granady, który nazywał się Andrés Díaza Venero de Leiva - zresztą właśnie po nim zostało nazwane całe miasto.

Villa de Leyva stworzono w klasycznym hiszpańskim stylu kolonialnym z bielonymi domami, brukowanymi uliczkami i dachami z terakoty, przy cyzm miasto liczące ok. 17000 mieszkańców jest niezwykle dobrze zachowane.

W sercu Villa de Leyva leży niezwykle duży plac - największy w Kolumbii i jeden z największych w Ameryce Południowej - który w spokojny dzień wydaje się nadmiernie ekspansywny. Oprócz małej centralnej fontanny, plac o powierzchni 14000 metrów kwadratowych to masy kostki brukowej otoczone nisko położonymi, bielonymi kolonialnymi budynkami. Od czasów kolonialnych aż do połowy XX wieku ani plac, ani ulice miasta nie były wybrukowane kamieniami rzecznymi, które zostały dodane, aby powstrzymać piaskowe burze.

Istnienie tak wielkiego placu w małym miasteczku wynika z pierwotnej funkcji Villa de Leyva oraz, w mniejszym stopniu, znudzonych żołnierzy. Miasto zostało pierwotnie wybudowane, aby służyć jako miejsce przechowywania regionalnych produktów rolnych, więc dla wszystkich importowanaych i eksportowanych towarów potrzebna było na nie przestrzeni. Sam plac został zbudowany przez żołnierzy, którzy przybyli, by podbić Nowy Świat (w tym przypadku rdzenną ludność Muisca), i którzy musieli spędzać w tym mieście bardzo wiele czasu, a co za tym idzie, mogli sobie pozwolić na budowanie z rozmachem.

Wokół głównego placu i starych brukowanych uliczek, które go otaczają, znajdziemy tu też wiele innych znanych budynków kolonialnych, w tym katedrę Iglesia Catedral, Iglesia del Carmen, muzeum Museo Antonio Nariño, San Francisco Convento i Casa del Congreso. Znajdziemy tu także La Mezopotamia, stary młyn zbudowany cztery lata przed założeniem samego Villa de Leyva, który obecnie został przekształcony w nietypowy hotel.

Informacje praktyczne

Villa de Leyva w Kolumbii znajduje się około 120 kilometrów na północny wschód od Bogoty (niestety autobusem są to aż 4 godziny jazdy).

W ostatnich latach turystyka w mieście rozkwitła, przez co niektórzy twierdzą, że miasto straciło część swojej autentyczności, pomimo ścisłej ochrony budynków. Jeśli chcecie uniknąć tłumów, które z pewnością mogą umniejszyć dawny urok kolonialny, lepiej przyjechać tu w tygodniu.

Jeśli lubicie oglądać skamieniałości dinozaurów, bez wątpienia spodoba się Wam Villa de Leyva, ponieważ wiele z nich znaleziono w okolicy, z których najlepsze znajdują się w lokalnym muzeum.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Cra. 10
Villa de Leyva
Kolumbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.