Velká Amerika (Wielka Ameryka)

Kamieniołom Velká Amerika (pol. Wielka Ameryka), położony w pobliżu miejscowości Mořina w Czechach, to dawne centrum przemysłu, które pozostawiło po sobie oszałamiającą atrakcję przyrodniczą, która wygląda jak otoczenie Śródziemia z Władcy Pierścieni.

Wydobycie wapienia na obszarze Wielkiej Ameryki rozpoczęło się na początku XX wieku, a wiele kopalni pojawiło się w stosunkowo bliskiej odległości od siebie. Jedną z największych była Velka Amerika, znana również jako kamieniołom Wielka Ameryka. W regionie istniał również kamieniołom Mała Amerika, który wraz z innymi miejscami wydobywczymi jest połączony z Velka Ameika długimi tunelami. W miarę upływu lat wydobycie wapnia stawało się coraz większe, aż w końcu powstała dziura o długości ponad 800 metrów i głębokości 18 metrów.

Po zaprzestaniu działalności wydobywczej w kanionie Velká Amerika pozwolono wodzie powrócić do wąwozu, tworząc na dnie wciąż błękitne jezioro. To nowe jezioro powodziowe stało się prawdziwą atrakcją w kamieniołomie, równoważąc prawdopodobnie niepokojący fakt, że człowiek stworzył gigantyczną bliznę na Ziemi.

Teraz duży krater wydobywczy jest czasem nazywany "Czeskim Wielkim Kanionem" i jest popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i fotografów, którzy chcą uzyskać doskonały wgląd w ciemnoniebieskie wody w jego głębinach. Po obwodzie wąwozu biegną szlaki turystyczne, dzięki którym ludzie mogą przebyć Wielką Amerykę w Czechach w ciągu około godziny, o ile nie zostaną zbyt pochłonięci oszałamiającą scenerią.

Informacje dodatkowe

Kamieniołom Velká Amerika (Wielka Ameryka), Czechy znajduje się zaledwie sześć kilometrów od popularnego zamku Karlštejn, a najbliższa wioska to wieś Mořina.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Vysoký Újezd
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.