Vantablack Hyundai Pavilion: Najciemniejszy budynek na świecie

Pawilon Vantablack Hyundai Pavilion to najciemniejszy budynek na świecie, który przypomina "kosmiczną schizmę" zaprojektowaną na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pyeongchang w Korei Południowej w 2018 roku. Pokryty tzw. "Vantablack", materiałem pochłaniającym 99,965% światła, przypomina czarną dziurę w bieli zimowej scenerii.

Zakrzywione ściany pawilonu Hyundai mają wysokość 10 metrów i długość 35 metrów. Wyglądają jednak zupełnie płasko pomimo krzywizny, dzięki pokryciu materiałem Vantablack VBx 2, wersji oryginalnej farby Vantablack stworzonej przez Surrey NanoSystems w Wielkiej Brytanii.

Wykonany przy użyciu pionowo ustawionych układów nanorurek (stąd akronim "Vanta"), Vantablack jest jedną z najciemniejszych sztucznych substancji na świecie. Ben Jensen, współzałożyciel Surrey NanoSystems, wyjaśnił CNN podstawy: "Nanorurki węglowe są jak bardzo, bardzo długie źdźbła trawy. Teraz możemy wyobrazić sobie, że gdybyśmy byli człowiekiem chodzącym po trawie o wysokości 300 metrów, to bardzo mało światła by do nas trafiało. Właśnie tak jest z najciemniejszym budynkiem na ziemi, tyle że w bardzo małej skali".

Vantablack został pierwotnie opracowany dla satelitarnych systemów kalibracyjnych czarnej materii, ale jego unikalne właściwości wzbudziły szerokie zainteresowanie z różnych dziedzin, w tym także ze sztuki.

W lutym 2018 roku Asif Khan i jego londyńska firma architektoniczna zaprezentowali pokryty Vantablack pawilon Hyundai w Pyeongchang w Korei Południowej. Najeżona tysiącami punktowych świateł, najbardziej czarna czerń z zewnątrz jest jak wstąpienie w głąb kosmosu. Gwiazdy umieszczono na prętach, wszystkie ustawione na różnych wysokościach i głębokościach, tworząc trójwymiarową wizję przestrzeni, w której sztuczny wszechświat wydaje się poruszać podczas przechodzenia.

Tymczasem wnętrze pawilonu jest zupełnie inne. Jest surowe, jaskrawo białe, z instalacją wodną z kroplami wody przepływającymi przez kanały wyryte w podłodze. Kropelki reprezentują wodór, który uformował się na początku wszechświata, taki sam jak zawarty w gwiazdach reprezentowanych na zewnątrz budynku. Na bardziej prozaicznym i komercyjnym poziomie cała sprawa nawiązuje do najnowszego przedsięwzięcia firmy Hyundai w świecie pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Po zakończeniu igrzysk olimpijskich pawilon został przeniesiony do Centrum Sztuki Songwon w Seulu. 

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

75 Yunposun-gil
Seul
Korea Południowa
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.