Budynek Montowania Pojazdów NASA

Budynek Montowania Pojazdów NASA (NASA Vehicle Assembly Building VAB) Kennedy Space Center na Florydzie jest czwartym co do wielkości budynkiem na świecie pod względem objętości. Ukończony w 1966 roku, VAB ma również rekord największego jednopiętrowego budynku na świecie i jest najwyższym budynkiem poza centrum miasta w Stanach Zjednoczonych.

Przy zadziwiającej wysokości 160 metrów, długości 218 metrów i szerokości 158 metrów, Budynek Montowania Pojazdów NASA (Kennedy Space Center)  zajmuje powierzchnię ośmiu akrów i obejmuje objętością około 3 665 000 metrów sześciennych . Aby dowiedzieć się, jak duży jest ten rozmiar, całkowita objętość VAB jest około 3,75 razy większa niż Empire State Building na Manhattanie. To wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić Pentagon w środku, a i tak pozostanie jeszcze dużo miejsca!

Budynek VAB jest tak duży, że ma własną pogodę. W wilgotne dni chmury deszczowe mogą tworzyć się pod sufitem, co wymaga około 10 000 ton urządzeń klimatyzacyjnych do kontrolowania wilgoci. Dzięki takiemu zestawowi całkowitą objętość powietrza w budynku można wymienić w ciągu zaledwie godziny.

Dokumentacja przechowywana przez Budynek Montowania Pojazdów NASA (NASA Vehicle Assembly Building VAB / Kennedy Space Center) nie ogranicza się jednak do jej wnętrza. Na zewnątrz znajduje się jedna z największych amerykańskich flag, uzupełniona 6000 galonami farby. Przy wysokości 64 metrów i szerokości 33,5 metra gwiazdy mają szerokość 1,8 metra, paski mają szerokość 2,7 metra, a niebieska część jest w przybliżeniu wielkości regularnego boiska do koszykówki.

Pierwotnie zbudowany w celu dostosowania zespołu pojazdów do misji Apollo i Saturn, VAB przeszedł remonty w celu wsparcia promu kosmicznego. Po wycofaniu promu w 2011 roku Budynek Montowania Pojazdów NASA na Florydzie został zmodyfikowany, aby obsługiwać montaż systemu Launch Space, rakiety o dużym udźwigu, zaprojektowanej do przenoszenia nowego statku kosmicznego Orion poza orbitę Ziemi. Z tego budynku kosmiczne pojazdy NASA odjeżdżają przez jedne z czterech drzwi. Każde z największych na świecie drzwi ma 139 metrów wysokości. Choć drzwi są wystarczająco wysokie, aby z łatwością pomieścić Statuę Wolności, otwieranie lub zamykanie ich zajmuje 45 minut.

Z tych drzwi transporter gąsienicowy o ciężaże 2,7 milionów ton rozpoczyna powolny proces przenoszenia pojazdów kosmicznych na wyrzutnię kilka kilometrów dalej. Z prędkością zaledwie jednej mili na godzinę i przy intensywnym zużyciu gazu, robot może ustawić pojazd do startu z dokładnością do jednego cala.

Podczas gdy z zewnątrz VAB można regularnie oglądać podczas wycieczki z przewodnikiem po Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego, możliwości obejrzenia wnętrza budynku są znacznie rzadsze.

Informacje dodatkowe

Z bliska można zobaczyć Budynek Montowania Pojazdów NASA (NASA Vehicle Assembly Building VAB / Kennedy Space Center) i cały kompleks Launch Complex 39, biorąc wycieczkę autobusową oferowaną w ramach codziennego wstępu do kompleksu turystycznego Kennedy Space Center. Skierujcie się w stronę Titusville i poszukajcie znaków kierujących do KSC, nie da się ich przegapić.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

VAB Rd
Titusville, Floryda
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.