Muzeum U-Boota U-505

U-boot U-505, jeden z czterech pozostałych łodzi podwodnych tego typu na świecie, które służyły podczas II wojny światowej, był pierwszym statkiem pojmanym przez Aliantów. Można go obecnie oglądać w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago.

Nazistowska łódź została po raz pierwszy wysłana na morze w 1941 roku, dołączając do szeregów innych U-Bootów jako plaga mórz podczas II wojny światowej. U-505 udało się zestrzelić osiem wrogich łodzi podczas swojej służby. Po powrocie z czwartego patrolu okręt podwodny został zbombardowany przez brytyjski samolot i dopiero po tygodniach napraw udał się z powrotem do portu, zyskując tytuł "najbardziej uszkodzonego U-Boota, który powrócił do portu".

Tuż przed schwytaniem U-Boota przez Aliantów, podczas jednej z misji patrolowych, wieloletni dowódca U-505 wypłynął nim zbyt daleko na wody przeciwnika. Kiedy kapitan zorientował się, że zostanie schwytany, popełnił samobójstwo,  strzelając sobie w głowę.

Po zdobyciu, U-Boot U-505 został potajemnie odholowany na Bermudy i umieszczony w amerykańskiej porcie, w którym pozostaje do dziś. Cały okręt podwodny, pozostawiony nietknięty, jest teraz statkiem muzealnym znajdującym się w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago. Odwiedzający mogą zwiedzać wnętrze statku lub po prostu podziwiać jego rozmiar z zewnątrz, jeśli mają klaustrofobię.

Informacje dodatkowe

Ogólna ekspozycja U-Boota U-505 w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago znajduje się we wpisie MSI. 30-minutowa wycieczka po wnętrzu łodzi podwodnej jest dodatkowo płata (10 dolarów przy rezerwacji online lub 12 dolarów na miejscu). Będąc w muzeum warto zarazerwować sobie jeszcze ok. 30 minut, aby zobaczyć resztę eksponatów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

5700 S. Lake Shore Drive
Chicago, Illinois, 60637
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.