Triora, Miasto Czarownic

Jesteś dobrą czy złą czarownicą? W Triora (Włochy) nie miało znaczenia, kim jesteś. Czarownice płonęły. I do dziś miasto to pamięta.

W 1587 roku zła pogoda i słabe plony doprowadziły do głodu, a zdesperowani mieszkańcy Triory przekonali się, że tylko dzieło czarownic może przynieść takie nieszczęście. Inkwizytor Genui i Albenga oraz ksiądz Girolamo del Pozzo przybyli i zweryfikowali podejrzenia miejscowego parlamentu.

I rzeczywiście znaleziono tu wiele zła, a wkrótce wyłapano pierwsze 20 kobiet wskazanych przez parafian. Dwadzieścia zamieniło się w trzydzieści, gdy kobiety pod wpływem tortur wymieniło więcej satanistycznych sióstr. Wkrótce 18 oskarżonych czarownic nie wytrzymało tortur i wydało kolejne osoby, ciągnąc za sobą 13 kobiet, cztery młode dziewczynki i jednego chłopca.

Rada Starszych zwróciła się do Inkwizytorów, aby trochę przystopowali. Spośród 30 oskarżonych i torturowanych było kilku szlachciców i wpływowych rodzin. Procesy się nawet nie zaczęły, a już jedna z tych szlachcianek umarła z powodu tortur, a inna rzuciła się przez okno i zabiła.Rada w większości została zignorowana, ale jedna 13-letnia dziewczynka została zwolniona (była to prawdopodobnie córka ważnej osoby).

Schwytanie tych kobiet rozpętało polowania na czarownice w sąsiednich krainach i przez dwa kolejne lata kobiety z Włoch były chwytane i bezlitośnie torturowane za rzekome zbrodnie przeciwko Bogu.

Co najmniej cztery kobiety zostały spalone na stosie, pomimo znacznych wątpliwości ze strony rządu, że zeznania były wystarczające, by podtrzymać tak makabryczny wyrok. Nie wiadomo, co stało się z pozostałymi. Jedne historie mówią, że wszystkie spłonęły, inne natomiast, że zostały uwięzione w Genui. Tak czy inaczej obecnie w mieście Triora można znaleźć wiele miejsc nawiązujących do tej makabrycznej historii.

Znajdziemy tu oczywiście muzeum poświęcone historii rolnictwa i obszarów wiejskich, ale koncentrujące się na procesach czarownic. Muzeum Etnograficzne i Czarnoksięskie zawiera artefakty z procesów, a także rekonstrukcje sal tortur i przesłuchań.

Jednak poza przewidywalnym muzeum można znaleźć oznaki czarownic w całym mieście - urozmaicone pamiątki, znaki, posągi, a nawet wycieczki do dawnych domów oskarżonego, Monte delle Forche, góry, na której wiele osób spalono na stosach, i rzekomą lokalizację jedzenia dzieci i czczenia diabła, zwaną La Cabotina.

Miasto Czarownic Triora jest domem wielu upiornych festiwali, gdyż aglomeracja organizuje trzy ważne wydarzenia w ciągu roku - letni festiwal czarownic i dwie jesienne imprezy; festiwal grzybowy we wrześniu; i oczywiście Halloween.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Triora, 18010
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.