Grobowiec i szkielet Transi de René de Chalon

W kościele Saint-Étienne w Bar-le-Duc we Francji znajduje się postać René de Chalon, księcia obszaru o nazwie Orange.

Książę zmarł w młodym wieku 25 lat podczas oblężenia Saint-Dizier w 1544 roku. Zamiast upamiętnienia go w postaci standardowego męskiego bohatera, jego żona poprosiła (lub sam René poprosił, a może obydwoje), że zostanie on pokazany jako "naturalnej wielkości szkielet z paskami wysuszonej skóry łopoczącej na pustej tuszy, której prawa ręka trzyma się pustej klatki piersiowej, podczas gdy lewa ręka trzyma wysoko swoje serce w wielkim geście". 

Książę René de Chalon z Orange, jako gnijące zwłoki, z odsłoniętymi mięśniami i płatami skóry zwisającymi z ciała, służył również jako relikwiarz i kiedyś trzymał w wyciągniętej ręce swoje rzeczywiste wysuszone serce, zamknięte w relikwiarzu również w kształcie serca.

Gnijące ciało, znane jako "transi", było formą renesansu, w którym proces rozkładu i śmierci był wyraźnie pokazany jako przejście z ziemskiego ciała do nieba i było przypomnieniem, że ciało jest tymczasowe i wszyscy kiedyś umrzemy. Robiono tak przypuszczalnie w celu zasiania w ludziach uczuć pokuty i pragnienia, aby utrzymywać dobrą relację z kościołem i z Bogiem.

Obecna statua została wyrzeźbiona przez Ligiera Richiera, ucznia Michała Anioła, w 1547 roku, a biały kamień „Transi de René de Chalon” jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej upiornych posągów tego typu na świecie. Niestety, rzeźba nie trzyma już serca Chalona. Uważa się, że zostało ono skradzione podczas rewolucji francuskiej.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Saint-Étienne church
Place Saint-Pierre
Bar-le-Duc, 55000
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.