Tōdai-ji Daibutsuden (Wielka Sala Buddy)

W Tōdai-ji i Daibutsuden lub "Wielkiej Sali Buddy" w Nara w Japonii możemy znaleźć wiele niesamowitych rzeczy, takich jak gigantyczny Budda z brązu (przez który Japonia w 751 roku niemal zbankrutowała), lub chociażby sam fakt, że ten masywny Budda siedzi w tym, co kiedyś było największym drewnianym budynkiem na świecie (aż do 1998 roku, kiedy to zbudowano japoński stadion). Znaajziemy tu również starożytne skarby, takie jak ośmiokątna lampa z VIII wieku, czy biegające samopas po terenie świątyni jelenie.

Jelenie znane jako Sika Deer, wędrują przez świątynie, śpią przy murach i zwykle stoją i patrzą, gdy turyści robią zdjęcia. Kiedyś uważano je za świętych posłańców bogów Shinto i ochraniano. Później czasy się zmieniły i polowano na sarny i jelenie, aż gatunek prawie tu wyginął. Wiele z tych jeleni jest oswojonych i osiedliło się w miastach i regionach turystycznych, jedząc z rąk zadowolonych gości. 

Pomimo wielu zniszczeń spowodowanych pożarem, trzęsieniami ziemi i innymi wypadkami (głowa Buddy odpadła w 855 roku), zarówno budynki, jak i posągi były nieustannie naprawiane. Obecnie Tōdai-ji, czyli kompleks Wielkich Świątyń Wschodnich i Wielka Sala Buddy, są w doskonałej formie.

Wejście do świątyni jest ogromne, z dwoma wysokimi strażnikami z każdej strony, którzy chronią wielkiego Buddę. Sam Budda, największy na świecie posąg Buddy Wairocany (lub "Birushana" po japońsku) jest postrzegany jako uniwersalny aspekt Buddy, coś jak wszystkie Budy w jednym.

Statua waży około 500 ton i ma wysokość 15 metrów i 17,5 metra szerokości. Włosy Buddy są wykonane z 966 pojedynczych brązowych kulek. Stworzenie tego masywnego brązowego Buddy zajęło znaczną część produkcji brązu w Japonii w latach 700-tnych.

Wewnątrz gigantycznej świątyni znajdują się liczne artefakty warte zobaczenia poza Wielkim Buddą. Ponieważ Nara była niegdyś stolicą Japonii, w tym miejscu jest wiele historii. Wśród wielu rzeczy do zobaczenia są miniaturowe repliki świątyni i terenu, różne posągi buddyjskie i filary lecznicze, drewniane kolumny z dziurą w dnie, które przynoszą szczęście, lub pozwalają osiągnąć oświecenie w swoim życiu, a niektórzy nawet mówią, że jest to wejście do nieba.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Nara, 630-8211
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.