Szpital św. Pawła Sant Pau Recinte Modernista

Witraże, łuki, obrazy i mozaiki oświetlone masywnymi oknami, które oferują naturalne światło w budynkach otoczonych nieskazitelnym krajobrazem i ozdobnymi posągami gargulców i aniołów, żadko wpasowują się w estetykę szpitalną. Ale Sant Pau w Barcelonie, z historią sięgającą sześciu wieków, ma to wszystko i warty jest odwiedzenia.

Pod koniec XIX wieku Barcelona rozbudowała się poza stare mury miejskie i poza szpital Santa Creuwhich, który służył miastu od początku XV wieku. W 1896 roku zamożny kataloński bankier o nazwisku Pau Gil i Serra zmarł, pozostawiając testament, który mówił o tym, aby jego majątek został wykorzystany na nowy szpital, który wykorzysta najnowszą dostępną technologię medyczną.

Wybrano miejsce około dwóch mil na północny wschód od starego średniowiecznego szpitala, w którym obecnie mieści się Biblioteka Narodowa Katalonii. Hiszpański architekt Lluís Domènech i Montaner zaprojektował budynek, który łąćzył w sobie sześć szpitali z Barcelony.

Montaner był wpływowym artystą w katalońskim Modernisme i Art Nouveau. Zaprojektował 27-budynkowy kompleks, który zajmował równowartość około dziewięciu bloków miejskich i był połączony podziemnymi tunelami. Szesnaście budowli zostało zbudowanych w stylu modernistycznym i choć przewodniki turystyczne i turyści często nie dostrzegają tego miejsca, tworzą one największe Art Nouveau na świecie.

Kompleks został ukończony w 1930 roku, a każdy budynek reprezentował inną specjalność medyczną. Szpital Sant Pau Recinte Modernista w Barcelonie funkcjonował do końca 2009 roku, kiedy to nowy budynek, wzniesiony w północnej części kompleksu, przejął jego obowiązki. Kilka zabytkowych budynków zostało też odnowionych w ciągu późniejszych kilku lat.

Miejsce to, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, zostało ponownie otwarte dla zwiedzających w 2014 roku i obecnie służy jako przestrzeń do organizacji wydarzeń, spotkań i wycieczek w stylu Art Nouveau. Do dnia dzisiejszego służy też pierwotnemu celowi, stanowiąc ważny punkt odniesienia w światowej architekturze.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

167 Carrer de Sant Antoni Maria Claret
Barcelona, 08025
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.