Współrzędne geograficzne:
52°24'23"N, 1°30'37"W

Dom Spokojnej Starości i Szpital Forda

Szpital Forda w Coventry nie jest szpitalem w nowoczesnym sensie, ale został tak nazwany jednym z wcześniejszych znaczeń tego słowa: budynkiem zapewniającym opiekę i mieszkanie dla osób starszych lub niedołężnych, znanym również jako dom jałmużny.

Położony przy cichej bocznej uliczce, jest jednym z mniej oczywistych skarbów historycznych miasta, fantastycznie odrestaurowanym budynkiem w stylu pruskim z początku XVI wieku.

Podobnie jak w wielu innych angielskich budynkach z tego okresu, pierwsze piętro wychodzi na ulicę, a trzy szczyty o konstrukcji szkieletowej ciągną się w głąb podwórza. Pośrodku parteru drzwi prowadzą wąskim przejściem do bramy, która daje dostęp do cudownie malowniczego dziedzińca.

Dom Spokojnej Starości i Szpital Forda został założony w 1509 roku przez Williama Forda, bogatego kupca wełny i byłego burmistrza Coventry. Przestrzeń była początkowo przeznaczona na zakwaterowanie dla sześciu starzejących się mieszkańców, pięciu mężczyzn i jednej kobiety. Budynek został później przedłużony, aby udostępnić kolejne 11 miejsc dla par. W 1846 roku ponownie rozbudowano budynek i liczba mieszkańców powiększyła się do 40 kobiet. Każda z kobiet otrzymywała dodatek w wysokości 3 szylingów i 6 pensów tygodniowo jako zapomogę pozostawioną przez Forda.

Podczas II wojny światowej budynek został uderzony przez niemieckie bomby, podobnie jak wiele innych historycznych części miasta. Bomba zrzucona 14 października 1940 roku zabiła strażnika, pielęgniarkę i sześciu mieszkańców i spowodowała znaczne uszkodzenie konstrukcji. W przeciwieństwie do kilku zniszczonych przez bomby budynków w Coventry, które zostały przeniesione na Spon Street, szpital został odrestaurowany na pierwotnym miejscu, z oryginalnymi dekoracjami z drewna i cegłami.

Szpital Forda jest nadal wykorzystywany jako rezydencja i dom spokojnej starości dla osób starszych, obecnie jako siedem samodzielnych apartamentów. Pojawił się on również w telewizji. W 2006 roku szpital Forda w Coventry został wykorzystany jako miejsce dla odcinka serialu telewizji BBC Doctor Who o nazwie "The Shakespeare Code" (Kod Szekspira).

Zwiedzanie szpitala Forda

Jako prywatna rezydencja, wnętrze szpitala i domu spokojnej starości Forda jest otwarte dla zwiedzających tylko podczas corocznego wydarzenia Heritage Open Day, które odbywa się we wrześniu. Jednak można łatwo rzucić okiem na zewnętrzną stronę budynku od Greyfriars Street i podziwiać pięknie rzeźbione XVI-wieczne drewno. Można również zajrzeć przez żelazną bramę na piękny wewnętrzny dziedziniec. Niestety, kamienny mur otaczający nieruchomość blokuje dobre widoki zarówno na ogrody, jak i na tyły budynku.

Heritage Open Days (Dni Otwarte Dziedzictwa) w Coventry w 2018 roku odbędą się w dwóch terminach, 6-9 i 13-16 września. Zajrzyjcie na stronę internetową, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

10 Greyfriars Ln
Coventry, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.