Współrzędne geograficzne:
6°48'34"N, 80°29'57"E

Szczyt Adama (Adam's Peak)

W średniowieczu powszechnie uważano, że Ogród Edenu istnieje na ziemi - prawdopodobnie na szczycie góry lub na wyspie, aby przetrwać potop Noego. Dla tych, którzy chcieli znaleźć dokładne miejsce biblijnego ogrodu, "Wschód" był popularnym kierunkiem do rozpoczęcia poszukiwań.

W 1358 roku mnich florencki uważał, że znalazł to, czego szukał na bardzo wysokiej górze na wyspie Sri Lanka. Położony szesnaście kilometrów na północny wschód od miasta Ratnapura, szczyt Adama (wzgórze Adama w Sri Lance) - znany również jako Samanalakanda w Syngalesi i Sivanolipatha Malai w Tamil - wznosi się 7360 metrów nad poziomem morza i oferuje przepiękny widok na ląd i morze. Giovanni Marignolli, który podróżował po Wschodzie przez 15 lat, oświadczył, że ta szczególna góra była "tak blisko ziemskiego raju, że z jej wierzchołka można było zobaczyć raj, gdyby nie pokrywa chmur, która ukrywa je przed wzrokiem".

Na górze Adama w Sri Lance jest coś, co wygląda jak skamieniały ślad. Marignolli twierdził, że to był ślad biblijnego Adam. Ślad w kształcie stopy znany jest jako Śri Pada lub "święty ślad" i nadal ma religijne znaczenie, chociaż nadprzyrodzone twierdzenie zyskało od średniowiecza dużo więcej kontrowersji. Hindusi twierdzą, że ślad należy do Shivy, podczas gdy buddyści twierdzą, że Sri Pada należy do Buddy, a chrześcijańscy i muzułmańscy mieszkańcy Sri Lanki zgadzają się, że odcisk zdecydowanie należy do pradawnej stopy Adama.

Na Szczyt Adama wspinano się od ponad tysiąca lat i szczyci się on wielką listą słynnych pielgrzymów, w tym arabskiego podróżnika Ibn Batuta i prawdopodobnie Aleksandra Wielkiego. Do dziś pozostaje on ważnym sanktuarium i szlakiem turystycznym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kuruwita Erathna Sripada Footpath
Rochor
Sri Lanka
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.