Szczelina Tektoniczna Silfra

Ta szczelina słodkowodna, oficjalnie znana jako szczelina tektoniczna Silfra, lub w skrócie Silfra, jest nie tylko geologicznie intrygująca, ale także zdumiewająco piękna.

Szczelina tektoniczna Silfra znajduje się pomiędzy północnoamerykańskimi a eurazjatyckimi płytami kontynentalnymi, gdzie niedoskonały szew ziemi umożliwia odkrywcom głębin wodnych możliwość nurkowania w kierunku środka Ziemi. Czyste wody jeziora Pingvallavatn w Parku Narodowym Pingvellir przyciągają nurków z całego świata, aby doświadczyć wyjątkowego uczucia nurkowania między światami, gdzie widoczność między skałami lawowymi jest często dobra na 90 metrów .

Nawet wody w Silfrze są wyjątkowe. Ponieważ żadne rzeki nie wpływają do jeziora Pingvallavatn, woda faktycznie powoli wytłacza się przez porowatą skałę tektoniczną pod powierzchnią wody. Ten proces filtruje wodę i nie tylko zapewnia niesamowitą przejrzystość jeziora, ale także sprawia, że jezioro jest w większości bezpieczne do picia. Przepychanie wody przez kamień nie jest bardzo szybkie, bez względu na porowatą skałę, więc potrzeba 50-100 lat, zanim ciecz stanie się częścią jeziora. Każda kropla wody w Silfra ma prawdopodobnie ponad sto lat.

Informacje praktyczne

Nawet jeśli nie jesteśmy wykwalifikowanymi nurkami, możemy tu nawet nurkować jedynie z rurką (snorkeling), ponieważ woda jest tak czysta, że wszystko widać.

Należy jednak pamiętać, że tylko osoby z licencjonowanymi organizacjami mogą tu nurkować. Pamiętajcie również, że jest to bardzo kosztowne i jeśli temperatura powietrza w szczelinie tektonicznej Silfra na Islandii spadnie poniżej zera, nie będzie możliwości zejścia pod wodę.

Najlepiej wybrać się do szczeliny Silfra latem, przynajmniej jeśli nurkowanie jest głównym powodem podróży. Parking po drugiej stronie ulicy przeznaczony jest wyłącznie dla samochodów dostawczych firmy nurkowej. Inne parkingi są dostępne wzdłuż drogi w pobliżu mostu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Silfra
Islandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.