Pomnik Świni św. Antoniego

Hiszpański narodowy zabytek historyczny La Alberca to urocza, tradycyjna średniowieczna wioska. A częścią tej tradycji jest oficjalnie pobłogosławiona świnia żyjąca na ulicach miasteczka przez sześć miesięcy w roku, wspierana przez dobroć mieszkańców miasta.

Świnia - znana jako "El Marrano de San Antón" lub "Świnia św. Antoniego" - zostaje pobłogosławiona i wypuszczona do wioski 13 lipca, w święto św. Antoniego z Padwy. Z dzwonem na szyi spędza następne kilka miesięcy wędrując ulicami, będąc karmiona przez każdego, i często jest przyjmowany przez jednego z mieszkańców, aby spędzić u niego noc.

Szwędanie się świni po wsi dobiega końca 17 stycznia, w święto świętego Antoniego z Egiptu (w sanktuarium, które znajduje się na skraju miasta). Historycznie tego dnia świnia została oddawania najuboższej rodzinie w mieście. Dzisiaj jednak świnia zostaje sprzedawana w loterii w ramach całodziennej ceremonii, a wpływy trafiają do wybranej organizacji charytatywnej lub organizacji pozarządowej.

Lokalne przysmaki tego bogatego w świnie regionu, takie jak czarna szynka, schab i chorizos można znaleźć w tradycyjnych barach tapas w całym mieście.

Zamiana świni z czcigodnego gościa na źródło pożywienia nie jest jednak jedynym lekko niewygodnym aspektem tej nietypowej tradycji. Jego początki sięgają najprawdopodobniej czasów hiszpańskiej inkwizycji, kiedy żydowscy i muzułmańscy mieszkańcy La Alberca byli gotowi (lub zobowiązani) udowodnić szczerość ich wymuszonego nawrócenia na chrześcijaństwo przez publiczne zjedzenie niekoszernego mięsa.

Odwiedzający La Alberca podczas "dni sałatek świni" mogą zobaczyć, jak spędza ona czas i - jeśli macie szczęście - dotknąć jej brzuszka. Zgodnie z tradycją bezdzietne pary, które chciały mieć dzieci, przychodziły do świni i pocierały ją po brzuchu, na szczęście. 

Posąg wzniesiony ku czci tak wielu Marranos de San Anton znajduje się na placu parafialnego kościoła.

Co warto wiedzieć

Pomnik znajduje się na placu kościoła La Aberca. Do La Alberca można dojechać samochodem drogą SA 201 oraz autobusem z Madrytu (około 4 godzin) lub z Salamanki (około dwóch godzin).

Wybierając się na pielgrzymkę słynną trasą Camino de Santiago, La Alberca znajduje się na tzw. Srebrnym Szlaku, który zaczyna się w Sewilli i prowadzi na północ.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Calle Solano 18
La Alberca, 37624
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.