Świątynia w Segeście

Na szczycie wzgórza z widokiem na zatokę Castellammare, tuż obok ruin starożytnego miasta Segesta, znajduje się wspaniale dobrze zachowana dorycka świątynia w Segeście. Uważa się, że stara konstrukcja została zbudowana około 420 roku p.n.e. przez architekta z Aten i jest uważana za najlepiej zachowany przykład architektury doryckiej w Europie.

Porządek dorycki był jednym z trzech porządków architektury greckiej i rzymskiej (pozostałe dwa to joński i koryncki). Świątynia Segesta, która na szczęście przetrwała zniszczenia, które nastąpiły podczas splądrowania Segesty przez Kartagińczyków, jest fantastycznym reliktem z tamtej epoki architektonicznej.

Ale co dziwne, w strukturze znajdziemy kilka elementów, które sugerują, że świątynia nigdy nie została ukończona. Kolumny nie były żłobione, jak zwykle w gotowej świątyni doryckiej. Również zaczepy, które były używane do podnoszenia bloków podstawy na miejsce, nigdy nie zostały usunięte.

Świątynia również nie ma naos (komory wewnętrznej) i uważa się, że budynek nigdy nie miał dachu. Co więcej, wydaje się, że świątynia nigdy nie otrzymała żadnych malowanych lub rzeźbionych ozdób, ołtarza ani żadnego poświęcenia określonemu bóstwu.

Inną godną uwagi cechą tej wyraźnie greckiej świątyni w Segeście we Włoszech jest fakt, że miasto, któremu służyła, nie było nawet greckie, ponieważ ta część Sycylii była zamieszkana przez lud elymski. Segesta została założona na długo przed tym, jak miasto zaczęło pojawiać się w greckich dokumentach, mimo że greccy historycy twierdzili, że stworzyli ją koloniści z Troi.

Informacje dodatkowe

Świątynię Segesta (Sycylia, Włochy) można dostrzec z autostrady prowadzącej z Palermo do Trapani. Stromy spacer do świątyni z parkingu dla niektórych może być trochę trudny, ale na szczęście można skorzystać z jeżdżącego tam autobusu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Unnamed Road
Calatafimi
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.