Świątynia Ognia w Baku

Położona na półwyspie Abşeron, Świątynia Ognia (Ateşgah) w Baku była miejscem poświęcenia zbudowanym nad ujściem gazu ziemnego.

Rytuały ognia w licznych otworach gazu ziemnego na półwyspie w Azerbejdżanie sięgają co najmniej X wieku, chociaż obecna struktura świątyni została zbudowana w XVII i XVIII wieku. Świątynia Ognia w Baku jest podobna do karawanserajów (karczm podróżnych) regionu, z pięciokątnymi ścianami otaczającymi dziedziniec. Jednak na środku tego dziedzińca znajduje się ołtarz, centralny element kompleksu świątynnego, w którym wykonywano rytuały ognia.

Ołtarz znajduje się tuż przy otworze gazu ziemnego, z dużym płomieniem na środku i czterema mniejszymi płomieniami na rogach dachu pawilonu. Wokół ołtarza świątynnego znajduje się wiele małych celi, w których przebywali ascetyczni czciciele i pielgrzymi.

Obecnie trwa debata na temat tego, czy Świątynia Ognia w Baku ta została założona dla religii zoroastryjskiej, czy jako hinduskie miejsce kultu, ponieważ konstrukcja zawiera elementy architektoniczne obu wyznań, przy czym w całości nie stosuje się do żadnej z nich. Najbardziej ugruntowana teoria umieszcza świątynię w tradycji zoroastryjskiej, któa z czasem przekształciła się w hinduskie miejsce kultu. Pod koniec XIX wieku miejsce to zostało opuszczone, najprawdopodobniej z powodu malejącej populacji indyjskiej w Azerbejdżanie.

Ciężka eksploatacja rezerw gazu ziemnego na półwyspie spowodowała wyczerpanie płomienia w 1969 roku. Widoczne dziś płomienie są zasilane przez główne źródło gazu w Baku w Azerbejdżanie. W 1975 roku kompleks został przekształcony w muzeum, a w 1998 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Suraxanı
Bakixanov
Baku
Azerbejdżan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.