Świątynia Masrur

Prawie nic nie wiadomo o Świątyniach Masrura, które zostały misternie wycięte z jednego kawałka piaskowca. Poza domysłami i legendą, nie ma twardych faktów łączących ten kompleks z jakimikolwiek ludźmi, a nawet z żadnym okresem czasu.

Kiedy ukończono świątynie, było ich w sumie 19, wszystkie o różnej wielkości i złożoności. Na przestrzeni lat inwazje i klęski żywiołowe pozostawiły jedynie 15 ruin, ale ich widowiskowość i unikalna architektura sprawiają, że jest to jedno z najbardziej intrygujących miejsc w Indiach

Według legendy (w przypadku świątyni Masrur jesteśmy zmuszeni opierać się na tego typu źródłach), świątynie zostały zbudowane przez pandavę, pięciu braci, którzy wdali się w wielką wojnę ze swoimi kuzynami w hinduskim eposie Mahabharata. Późniejsza archeologiczna spekulacja mówi o tym, że świątynie mogły też zostać zbudowane w IX wieku przez bogatych kupców, którzy zbudowali kompleks jako świątynię Śiwy, Ramy, Lakszamany i Sity. W większych świątyniach nadal znajduje się wiele kamiennych posągów przedstawiających te bóstwa.

Świątynia Masrur w Indiach posiada także 50-metrowy zbiornik, który jest również wydrążony z piaskowca i znajduje się tuż przed główną konstrukcją..

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Masrur
Reserve Jangal Masrur Joni-I, 176026
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.