Świątynia Kapaleeshwarar

Nadmorskie południowe miasto Chennai jest jednym z najstarszych w kraju, częścią Prezydencji Madrasu podczas rządów brytyjskich. Ale Mylapore, dzielnica Chennai, nawet wyprzedza samo miasto, z historycznymi zapisami z obszaru z pierwszego wieku p.n.e.

Mylapore wywodzi swoją nazwę od tamilskiego słowa mayil, oznaczającego pawia, od czasu, gdy tańczące pawie były tam powszechnym widokiem. Dziś pawie zostały zastąpione przez pojazdy silnikowe, a handlarzy morskich zastąpiły nowoczesne zakłady handlowe. Ale Mylapore nadal stoi, podobnie jak jego centrum kulturalne i religijne, świątynia Kapaleeshwarara.

Kapaleeshwarar w Indiach jest świątynią hinduistycznego boga Śiwy i jego małżonki Parwati i jest jedną z najbardziej ruchliwych w mieście, przyciągając zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Pierwotny budynek został zbudowany przez władców dynastii Pallava i znajdował się bliżej brzegu morza. Po tym, jak został zniszczony, obecna świątynia została zbudowana ponad 300 lat temu w tradycyjnym stylu architektonicznym, który obejmuje pomalowaną i misternie rzeźbioną bramę wieżową, centralną świątynię otoczoną mniejszymi oraz masywny zbiornik świątynny.

Zbiornik, którego ściany są pomalowane w świętych kolorach czerwieni i bieli, ma centralną platformę, wokół której podczas dorocznego festiwalu Thai Poosam odbywa się pływanie na barce, co symbolizuje obfite opady deszczu, które wypełniają zbiornik. Innym ważnym festiwalem jest Arubathimoovar, w którym bóstwa i święci świątyni są umieszczani na zdobionych rydwanach i zabierani na procesję wokół świątyni. Mylapore, zawsze tętniący życiem, podczas corocznych festiwali zamienia się w wir twarzy, kwiatów, jedzenia i muzyki.

Świątynia Kapaleeshwarar w Chennai i jej zbiornik wodny otoczone są czterema ulicami, które dziś są domem zarówno dla dużych sklepów, jak i małych straganów sprzedających kwiaty i bibeloty. Ulice Maady, jak nazywa się je lokalnie, są dobrym miejscem do kupowania tradycyjnych ubrań i biżuterii oraz przedmiotów ze srebra i mosiądzu. Małe, chaotyczne uliczki pełne są lokalnych sklepów serwujących przekąski, takie jak pakodas lub placki warzywne, naleśniki z polis lub cukru, a także wyjątkowo mocna, filtrowana kawa.

Spacer po Mylapore to świetny sposób na poznanie etosu starożytnej świątyni w południowych Indiach oraz otaczającego ją handlu i ekosystemu.

Dodatkowe informacje

Do Mylapore i świątyni Kapaleeshwarar łatwo dojechać samochodem, chociaż parkowanie może być problemem w pobliżu świątyni. Mężczyźni, którzy jeżdżą lokalnymi czarno-żółtymi autami, są bardzo obeznani z tym obszarem jeśli powiemy "Mylapore Tank" czy "Kabali kovil", powinni nas dowieźć na miejsce. Obiekt jest również dobrze połączony komunikacją miejską (autobusami) i systemem kolejowym MRTS.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

1/1 Ponnambala Vadhyar St
Chennai
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.