Świątynia Abu Simbel

Wielka Świątynia Abu Simbel została ukończona w 1244 roku p.n.e. Jest to jeden z pomników Ramzesa Wielkiego, faraona, który stał się wzorem wiersza Percy'ego Shelley pt. Ozymandias: "Nazywam się Ozymandias, król królów. Spójrz na moje dzieła, są niesamowite!"

W Abu Simbel stoją cztery kolosalne posągi Ramzesa, każde o wysokości 20 metrów, które spoglądają na pustynię. Ale największa tajemnica świątyni leży w jej sercu.

Świątynia Abu Simbel została zbudowana wzdłuż osi Słońca, tak że dwa razy w roku światło wpada do jej najgłębszego sanktuarium (22 lutego i 22 października każdego roku). Słońce oświeca wtedy trzy z czterech posągów: Ra, Amona i samego Ramzesa. Tylko czwarty posąg Ptaha, tajemniczego stwórcy-boga, pozostaje w cieniu.

Świątynia została przeniesiona w 1960 roku, aby pomieścić tzw. Aswan High Dam (Wielką Tamę), ale jego niesamowita architektura na szczęście nie została zniszczona i zachwyca o dziś.

Konwencja Światowego Dziedzictwa UNESCO została stworzona w celu zachowania Abu Simbel. Po wybudowaniu zapory Nasser świątynia została na chwilę zalana wodą. Ogromny wysiłek UNESCO sprawił, że przeniesiono i przebudowano, kawałek po kawałku, całą wielką górę, w której świątynia Abu Simbel w Egipcie została wyrzeźbiona. Kierownikiem prac był polski archeolog Kazimierz Michałowski.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

The Great Temple
Nubia
Egipt
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.