Rynek złota Dubai Gold Souk

Złote instalacje, klamki, telefony i inne przedmioty codziennego użytku wykonane z tego szlachetnego metalu nie są niczym nowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie powinno więc dziwić, że jeden z największych rynków złota na świecie znajduje się w Dubaju, największym mieście w kraju.

Znany jako gold souk, ten rozległy bazar kupców złota, kupców diamentów i jubilerów przepływa przez serię zadaszonych galerii, ale wciąż zachowuje smak rynku na wolnym powietrzu. To, co jest tu oferowane, jest skrupulatnie regulowane przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zapewniając autentyczność - coś, czego w większości brakuje u ulicznych sprzedawców.

To, czego rząd nie reguluje, to cena, która sprawia, że targowanie się jest integralną częścią rynku złota w Dubaju. Być może zresztą prawdą jest, że jest to rynek, na którym wykwalifikowani kupcy mogą znaleźć najlepsze oferty na świecie, i to nie tylko na złoto, ale także na platynę, srebro i klejnoty. Istnieje tu ponad 300 stanowisk do testowania tej hipotezy.

Na początku XX wieku była tu tylko garstka lokalnych jubilerów. Rynek złota suk w Dubaju nacznie wzrósł w latach 40. XX wieku, kiedy nowa polityka handlowa zachęcała irańskich i indyjskich przedsiębiorców do zakładania sklepów, ale to boom naftowy z lat siedemdziesiątych sprawił, że Dubai Gold Souk stał się ikoną, jaką jest dzisiaj.

Przez lata rynek przeszedł proces ekspansji, ale udało mu się zachować urok i atmosferę arabskiego souku. Mówi się, że każdego dnia sprzedaje się tu nie mniej niż 10 ton złota - twierdzenie trudne do udowodnienia, ale też trudne do zakwestionowania.

Co warto wiedzieć o targu złota Dubai Gold Souk? Informacje praktyczne.

Złoty Suk (Gold Souk) znajduje się w dzielnicy Deira w Dubaju i jest otwarty siedem dni w tygodniu od 10:00 do 22:00, z wyjątkiem piątków, kiedy to jest otwarty dopiero od 16.00.

Warto dodać, że niektórzy sprzedawcy zamykają swoje lokale między godziną 13:00 a 16:00. Souk to kolekcja otwartych boksów i sklepików i nigdzie nie ma klimatyzacji, co warto mieć na uwadze podczas najgorętszych miesięcy. Najbliższa stacja metra to Al Ras.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

54 Al Khor Street
Dubai
Zjednoczone Emiraty Arabskie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.