Statua Wolności na wyspie Île aux Cygnes

Jest wiele wspaniałych miejsc, które można zobaczyć ze szczytu Wieży Eiffla: Łuk Triumfalny, Katedra Notre Dame, Luwr. Jest też jednak coś, czego trudno się tu spodziewać, czyli repliki Statuy Wolności. A jednak, kiedy spojrzymy w stronę południa i płynącej tam Sekwany, możemy ją dostrzec.

Replika o skali 1:4 znajduje się na południowym krańcu Île aux Cygnes, sztucznej wyspy zbudowanej na Sekwanie w 1827 roku, w celu oddzielenia ruchu rzecznego od ruchliwego portu Grenelle. Z biegiem czasu zbudowano tu też porośnięty drzewami chodnik, który prowadzi przez całą długość wyspy o długości 850 metrów, a po drugiej stronie Île aux Cygnes zbudowano trzy mosty, łączące 15 i 16 dzielnicę. Auxle aux Cygnes to trzecia co do wielkości wyspa w Paryżu.

Sam pomnik został przekazany Paryżowi w 1889 roku przez społeczność amerykańską w Paryżu z okazji stulecia rewolucji francuskiej. W charakterystycznej amerykańskiej modzie pomnik został oficjalnie zainaugurowany 4 lipca (data nie jest wcale związana z rewolucją francuską), a nie w Dzień Bastylii (zaledwie dziesięć dni później i często opisywany niewtajemniczonym jako "francuski czwarty lipiec").

Inauguracji przewodniczył francuski prezydent Marie François Sadi Carnot, który prawdopodobnie miał inne rzeczy do zrobienia we francuski Dzień Bastylii (co francuzi wypominali mu potem bardzo długo). Dar został podarowany, aby podkreślić historycznie bliską więź między Francją a Stanami Zjednoczonymi i potwierdzić poświęcenie dwóch narodów ideałowi republikańskiemu, na którym zostały założone.

Statua Wolności na wyspie Île aux Cygnes została zainstalowana około trzy lata po nowojorskiej Statui Wolności i faktycznie była jednym z modeli roboczych wykonanych podczas przygotowań do budowy prawdziwej wersji. Do posągu można dostać się albo przez mosty Pont de Grenelle lub Pont de Bir-Hakeim, które przecinają Île aux Cygnes. Chociaż nie jest to jedyna replika Statuy Wolności w Paryżu - zarówno muzeum Musée d'Orsay, jak i muzeum Musée des Arts et Métiers takie mają, jest to jedyna replika Statuy Wolności w Paryżu, która została opisana w Skarbach Narodów: Księga Tajemnic.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Pont de Grenelle
Paryż, 75015
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.