Statua Fons Sapientiae (Źródło mądrości)

Umysł zaplątany w opowieści o książce jest w stanie wykonać wiele dziwnych rzeczy. Dla człowieka z tej figury oznacza to beztroskie lanie stałego strumienia wody na swoją głowę. A może to alkohol?

Pomnik Fons Sapientiae, zwany także "Fonske", jest ukochanym mieszkańcem Leuven. Nietypowy posąg jest odą do bogatego studenckiego życia miasta. Nazwa przekłada się na "Źródło Mądrości", a woda, którą człowiek wylewa na swoją głowę, ma rzekomo symbolizować wiedzę napływającą do jego mózgu. Skomplikowana formuła matematyczna jest zapisana na przedniej okładce książki, którą trzyma, a po jej rozwiązaniu tworzy holenderskie słowo oznaczające "szczęście".

Jednak niektórzy studenci (wiadomo) interpretowali figurę w bardziej lekki sposób. Zamiast wiedzy wyobrażali sobie, że to alkohol wypływa z zakończonego kubka i że jest to ukłon w stronę cieszącej się złą sławą kultury picia, która otacza większość uniwersytetów. Nieustannie dodają swoje zabawne, efektowne dodatki do ukochanego Fonske, ubierając go w różne kostiumy przez cały rok.

Statua Fons Sapientiae, która została oddana miastu w 1975 roku na cześć 550-lecia uniwersytetu KU Leuven, stała się Leuven'ską wersją słynnego Manneken Pis (Siusiający Chłopiec) z Brukseli. Obie często ubierane postacie są czasami postrzegane nawet jako rywale, utknięci w niekończącym się wyścigu o najlepiej ubrany pomnik w Belgii.

Gdzie znajdziemy statuę Fonske i jak dojedziemy do Leuven?

Rzeźba Statua Fons Sapientiae (Źródło Mądrości) znajduje się w samym sercu miasta Leuven, które leży około 40 kilometrów od Brukseli. Leuven jest również połączone autobusem i pociągiem z lotniskiem Zaventem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

2 Rector De Somerplein
Leuven
Belgia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.