Współrzędne geograficzne:
59°26'13"N, 24°44'43"E

Wiatrowskaz Stary Tomasz (Vana Toomas)

Stary Tomasz (Vana Toomas w języku estońskim) to nazwa wiatrowskazu wieży starego ratusza Tallinna w Estonii. Legenda głosi, że prawdziwy "Stary Tomasz" spędził całe życie w służbie miasta.

Tomasz, jako młody chłopak, wygrał zawody w kuszy. Takie zawody organizowane były w średniowieczu każdej wiosny i tylko młodzi mężczyźni z rodów szlacheckich Tallina mogli brać w nich udział. Tego dnia żaden z uczestniczących rycerzy nie był w stanie trafić w cel, postać papugi siedzącej na wysokim słupie. Mały Tomasz, biedny chłopiec, zachęcony przez swoich przyjaciół, wyskoczył z tłumu i strzelił. Ku swojemu zaskoczeniu, wygrał.

Będąc nisko urodzonym, Tomaszowi nie pozwolono otrzymać obiecanej nagrody. Został jednak nagrodzony pracą na całe życie jako strażnik miasta. Vana Toomas wyrósł na wielkiego bohatera, walczącego mężnie w wojnie inflanckiej.

Wiele lat później ktoś zauważył, że postać na szczycie wieży ratusza wygląda jak stary wojownik i zaczęto ją nazywać na jego cześć. Nazwa została. Stary Tomasz (Vana Toomas) jest jednym z ulubionych duchów stróżów Tallina i symbolem często widywanym na pamiątkach.

Pierwotny wiatrowskaz został uszkodzony w 1941 roku i został zastąpiony kopią. Oryginał przechowywany jest w ratuszu, gdzie turyści mogą go oglądać.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Tallinn, 10146
Estonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.