Tunel St. Pauli Alter Elbtunnel

Od otwarcia ponad sto lat temu, tunel St. Pauli Alter Elbtunnel pod rzeką Łaba w Hamburgu wyrósł z praktycznego środka transportu na punkt dumy narodowej.

Na początku XX wieku miasto Hamburg potrzebowało poprawy transportu publicznego. Upadły plany podwieszonej kolei i wiaduktu, więc miasto zdecydowało się na rewolucyjny i niebezpieczny plan wykopania tunelu pod Łabą. Koszt 10,7 miliona marek, kilka zgonów i liczne obrażenia robotników spowodowały, że budowa tunelu Alter Elbtunnel nie była łatwym zadaniem.

Budowa rozpoczęła się w 1907 roku, a około 4400 robotników rozpoczęło pracę nad tunelem pod rzeką Łabą. Działania pod rzeką wymagały, aby przestrzeń robocza była pod ciśnieniem, co spowodowało niezdrowe warunki dla pracowników. Cierpieli z powodu tego, co teraz nazywamy "chorobą dekompresyjną". W trakcie trwania prac nad tunelem St. Pauli Alter Elbtunnel trzech ludzi zmarło, 74 zostało ciężko rannych, a ponad 600 zostało dotkniętych chorobą.

Gotowy tunel, mierzący ponad 600 metrów został otwarty w 1911 roku. Połączył północną część Hamburga (centrum miasta) z przemysłową stroną południową (port), co znacznie ułatwiło podróżowanie po mieście. Pod wspaniałą kopułą budynku wejściowego zjeżdżamy 24 metry w dół, po czym napotykamy dwa tunele, jednym idziemy w jedną, a drugim w drugą stronę. Tunele wyłożone są białymi kafelkami i ozdobione są artystycznymi tablicami przedstawiającymi życie nad rzeką Łabą na początku XX wieku.

Tunele zapewniają wygodny dostęp do Mola St. Pauli, popularnego celu turystycznego, a od 2000 roku przez Elbtunnel biegnie coroczny maraton. Niektórzy z hamburskiej młodzieży nawet spędzają tu swój czas. W 2003 roku Elbtunnel został oznaczony jako miejsce dziedzictwa kulturowego, a w 2011 roku, w jego 100-lecie, zdobył nagrodę za inżynierię historyczną. Tunel St. Pauli Alter Elbtunnel to już nie tylko wygoda, ale także część krajobrazu Hamburga.

Informacje praktyczne

Tunel Tunel St. Pauli Alter Elbtunnel w Hamburgu jest otwarty dla pieszych i rowerzystów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pojazdy zmotoryzowane mają dostęp do tunelu tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00. Północne wejście można łatwo znaleźć przy stacji metra „Landungsbrücken”, gdzie znajduje się tunel. Wychodząc z metra, jest on w odległości zaledwie pięciu minut spacerem nad rzeką.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Bei den St. Pauli-Landungsbrücken
Hamburg
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.