Spodek

W latach sześćdziesiątych, kiedy Stany Zjednoczone i ZSRR ścigały się, by wysłać statki w kosmos, uwaga ludzi na całym świecie była skierowana na niebo. W tym czasie Polska sprowadziła przestrzeń kosmiczną do swojego miasta Katowice. A dokładniej, UFO.

Rozwijające się przemysłowe centrum Katowic, największe miasto bogatego regionu Górnego Śląska, potrzebowało areny dla wydarzeń sportowych i kulturalnych. Tak oto pojawił się Spodek. Budowa rozpoczęła się w 1964 roku i została szybko zatrzymana na 18 miesięcy, ponieważ wiele osób podejrzewało, że innowacyjny i nietypowy projekt nie jest strukturalnie stabilny. Została wznowiona w 1966 roku, a kompleks był gotowy w 1971 roku.

Budowa Spodka została ukryta przed polskim rządem. Jerzy Ziętek, legendarny lider regionalny, miał wybudować nowe osiedle dla górników, zainwestował jednak w ten szokujący projekt. Kiedy Władysław Gomułka, polski przywódca komunistyczny, odwiedził Katowice, jego wizyta została starannie zaplanowana, aby nie musiał jeździć po placu budowy. Wstępna prognoza kosztów w wysokości 200 milionów złotych, wzrosła czterokrotnie.

Kiedy została zakończona, miejsce to było niezaprzeczalnie podobne do statku kosmicznego obcych, a dziwny kształt sprawił, że spodek stał się ikoną miasta, a nawet kraju. Do początku 2000 roku Spodek był największą halą widowiskową w Polsce, w której mieściło się ponad 11 000 osób. Od tego czasu prześcigają go nowsze i większe kompleksy, ale nadal uważany jest za najbardziej charakterystyczny budynek Polski z lat 60. XX wieku, a każdy polski obywatel zna bardzo dobrze Spodek UFO w Katowicach.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

35 aleja Korfantego
Katowice
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.