Śpiewająca Piaskowa Góra

Około 10 000 lat temu na pustyni Nevada znajdowało się jezioro Lahontan. Mając powierzchnię 13 700 kilometrów kwadratowych (większe niż jezioro Ontario, ale mniejsze niż Erie), Lahontan było wówczas jednym z największych jezior w Ameryce Północnej.

Obecnie, około 140 kilometrów na wschód od miasta Carson, Piaskowa Góra w Nevadzie jest nowoczesną pozostałością starożytnego jeziora. Gdy wiatr wiał przez równiny, piasek gromadził się w pobliżu wody i tm już zostawał, powoli zasypując jezioro.

Rozciągająca się na pustyni Nevada (Stany Zjednoczone USA) duża wydma ma dwie mile długości i 182 metry wysokości. Unikalna wydma jest jedną z niewielu na świecie, która faktycznie śpiewa. Gdy wiatr wieje na szczycie, piaski wibrują razem, tworząc długi niesamowity szum. Aby śpiewać, piasek musi mieć okrągłe ziarna o średnicy od 0,1 do 0,5, zawierać krzemionkę i utrzymywać stały poziom wilgotności.

Piaskowa Góra leży przy autostradzie numer 50, najsamotniejszej drodze w Stanach Zjednoczonych według magazynu Life. Do niedawna w parku nie było utwardzonych dróg, ale zostały one zbuowane na początku 2010 roku. Odwiedzający mogą obozować w okolicy, ale muszą wziąć ze sobą własną wodę.

W pobliżu znajduje się także stacja Pony Express z 1860 roku oraz pustynia Sand Springs Desert, które nadal przyciągają ciekawskich turystów.

Wskazówki dojazdu

Jadąc na wschód w kierunku Austin autostradą numer 50, Piaskowa Góra w Nevadzie będzie po naszej lewej stronie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Fallon, Nevada, 89406
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.