Współrzędne geograficzne:
57°15'20"N, 25°4'6"E

Sekretny Sowiecki Bunkier w Ligatne

Głęboko pod łotewskim centrum rehabilitacji "Ligatne", swego rodzaju centrum spa, znajduje się dobrze wyposażony obiekt, który został zbudowany w celu ochrony radzieckiej elity politycznej w przypadku ataku nuklearnego.

Planowanie ukrytej twierdzy faktycznie rozpoczęło się pod koniec lat 60-tych XX wieku, ale sowiecki obiekt został ukończony dopiero w 1982 roku. Sanatorium zostało zbudowane tak, jakby nic nie było w nim niezwykłego, a o bunkrze nie wiedzieli nawet sami robotnicy w centrum rehabilitacji.

Bunkier znajdował się 9 metrów pod budynkiem i był potężną, autonomiczną, samowystarczalną strukturą wypełnioną najnowocześniejszym sprzętem i materiałami eksploatacyjnymi. Kryjówka o powierzchni 2000 metrów kwadratowych mogła obsłużyć 250 osób na okres do trzech miesięcy w przypadku ataku nuklearnego i była chroniona warstwami cementu i metalowej płyty. SOwieccy przywódcy na Łotwie mieli w przypadku ataku nuklearnego schronić się właśnie tutaj.

Bunkier nie był też jedynym sekretem miejscem na tym terenie. Płytki basen przed budynkiem spa w Ligatne był ukrytym lądowiskiem dla helikopterów, a drugie lądowisko było zakamuflowane jako boisko do koszykówki.

Ponieważ był to wojskowy system obrony, bunkier powrócił do łotewskiego Ministerstwa Obrony po zakończeniu reżimu sowieckiego. Kiedy Łotwa przystąpiła do NATO, tajna obrona nie była zgodna z normami NATO, a miejsce zostało pozbawione kontroli militarnej. Dzięki temu porzuceniu przez wojsko, bunkier pozostawiono w pierwotnym stanie, z całym starym wyposażeniem i dekoracjami, jakie tu pierwotnie były.

Były tajny obiekt został otwarty dla turystów i zwiedzających w 2003 roku i do teraz można wejść do tych dziwnych hal stalinowskich, które wyglądają tak, jakby były nie tylko chronione przed promieniowaniem, ale także czasem. Bunkier znajduje się w zalesionym rejonie Skalupes.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Unnamed Road
Ligatne, LV-4108
Łotwa
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.