Skalp Yeti w klasztorze Khumjung

Mały klasztor w północno-wschodnim Nepalu twierdzi, że posiada 300-letni skalp Yeti, dostarczany przez sir Edmunda Hillary'ego na całym świecie do kontroli dla zoologów i innych ekspertów. Pomimo rzekomego pochodzenia, nie przeszedł on testów autentyczności.

Półksiężyc w kształcie głowy znajduje się w szafce w świątyni, w wiosce zwanej Khumjung, a za kilka rupii nepalskich mnisi wyjmą małe, oszklone pudełko, w którym znajduje się niechlujna sierść. Jednak bez względu na wysokość darowizny, skóra głowy pozostaje w zamkniętym pudełku i nie można jej dotknąć.

Relikwia ta rzekomo pochodzi od jednego z "ludzi śniegu" z himalajskiej legendy i została znaleziona przez Hillary'ego i dziennikarza Desmonda Doiga w 1960 roku, gdy byli na wyprawie, by szukać śladów bestii o wielkich stopach.

Znaleźli skórę głowy w domu starej kobiety w Khumjunga, która powiedziała, że przynosi ona szczęście dla wioski i nie chciała jej oddawać. Aby uniknąć katastrofy wioskowego nieszczęścia, Hillary zgodził się na umowę, że jeśli przekaże darowiznę na klasztor i miejscową szkołę oraz zabierze ze sobą opiekuna skalpu Yeti, będzie mógł ją zabrać celem wykonania badań.

The scalp turned out to have been fashioned from the hide of an animal, most likely a goat-antelope native to the Himalayas. After its trip and reported debunking, it was returned safely to the monastery; you can read more about that, as well as the duplicate of the scalp at New York’s Explorer’s Club, here, then make up your own mind if they really exist or not. As Khumjo Chumbi, the monk who was charged with watching over the scalp on its round-the-world voyage, told the Guardian newspaper at the time, “We don’t believe in giraffes and lions in Nepal because there aren’t any there. Likewise, you don’t believe in yetis because you have none in your country.”

Okazało się, że skalp Yeti został ukształtowany ze skóry zwierzęcia, najprawdopodobniej kozy lub antylopy pochodzącej z Himalajów. Po podróży i badaniach obalających jej autentyczność, kawałek "wielkiej stopy" powrócił bezpiecznie do klasztoru. Zrobiono także jeej kopię, która znajduje się w nowojorskim klubie odkrywców. Mnich, który został wybrany jako opiekun skalpu powiedział gazecie Guardian: "My w Nepalu nie wierzymy w żyrafy i lwy, ponieważ nie mamy żadnych u siebie. Wy nie wierzycie w Yeti, ponieważ nie macie żadnych u siebie".

Jak znaleźć skalp Yeti w klasztorze w Khumjung

Khumjung znajduje się w północno-wschodnim Nepalu, około 85 mil na wschód od Katmandu (w linii prostej) i wewnątrz parku Sagarmmatha, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor znajziemy an trasie trekkingowej pomiędzy Namche i Gorak Shep.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Khunde-Khumjung Path
Khumjung
Nepal
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.