Skalne rzeźby w Tanum

Znajdujące się na setkach kamieni i głazów stanowisko archeologiczne, znane jako rzeźby skalne w Tanum w Szwecji, to jedne z najbardziej złożonych i wykwalifikowanych rzeźb z epoki brązu na całym świecie. Nie można ich przegapić, ponieważ zostały pomalowane na jasnoczerwony kolor ku uciesze zwiedzających.

Ryciny, składające się z tysięcy figur, zwierząt i innych płytko wyrzeźbionych w skale, są godne uwagi nie tylko ze względu na ich różnorodność i przejrzystość, ale także na ich ciągłość. Najwcześniejsze z tych projektów sięgają około 1800 roku p.n.e., opisując drobne momenty codziennego życia i żeglugi, z których miejscowi byli znani. Wydaje się, że ludzie wracali na to miejsce przez setki lat, aby rejestrować postacie, symbole religijne i inną ikonografię, która mogła być zarówno historią, jak i czystą sztuką. Na kamieniach stopniowo pojawiały się nowe rysunki powstające niemal aż do narodzin Chrystusa, tworząc oszałamiająco wnikliwe spojrzenie na późną epokę brązu.

Podczas gdy rzeźby w skale w Tanum są skarbnicą archeologicznego złota, ich szerokość i liczba sprawiły, że miejsce to jest popularne wśród zwykłych turystów. Ponieważ same rzeźby postarzały się w płytkich wgłębieniach w kamieniu, wiele z nich zostało zabarwionych czerwoną farbą, aby przyciągnęły uwagę zwykłego odwiedzającego. Niestety zrobiono to bez względu na ich wartość lub naukowe znaczenie. Skalne rzeźby w Tanum są teraz chronione przez UNESCO, więc miejmy nadzieję, że już więcej nie będzie tutaj tak "kolorowych" pomysłów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Rock Carvings in Tanum
Tanumshede, 45793
Szwecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.