Skalne Grobowce Licyjskie w Myrze
Archeolodzy zaliczają te wspaniałe skalne grobowce w Myrze do klasyków kultury lyckiej, przy czym nekropolia dużo zyskuje także po zbliżeniu się do niej, gdy wyodrębnimy piękne rzeźby ludzkie, którymi została pokryta.
Pochodzące z IV wieku przed naszą erą skalne grobowce otaczają wzgórza nad słynnym teatrem Myry i kościołem św. Mikołaja. Te domy zmarłych są podzielone na dwie główne nekropolie składające się z mieszanki grobowców w stylu świeckim, jak i świątynnym. Warto podczas ich zwiedzania zaprzęgnąć też odrobinę wyobraźnię, gdyż mimo, że grobowce w Myrze są raczej wyblakłe, kiedyś były pomalowane na jaskrawe odcienie fioletu, błękitu, czerwieni oraz żółci. To musiał być dopiero widok.
Najsłynniejszy skalny grobowiec w Marze został udokumentowany przez odkrywcę Charlesa Fellowsa podczas jego podróży po Turcji w 1840 roku. Został on nazwany "Grobem Lwa", na cześć lwa i byka zdobiącego jego fasadę. Grobowiec zawiera też 11 naturalnych rozmiarów kamiennych postaci, które mają reprezentować rodzinę właściciela grobu. Szereg inskrypcji w starożytnej grece i likiecie zostało wyrzeźbionych, min. "Moschos kocha Philiste, córkę Demetriosa". Pełen romantyzm.
Obecność niezwykłych nekropolii i skalnych grobowców w Myrze w Turcji jasno ukazuje dawny dobrobyt mieszkańców, gdyż zwykle takie nekropolie były zarezerwowane głównie dla klasy wyższej.
Źródła



Adres
Köşkerler Köyü YoluDemre
Turcja