Skała w kształcie słonia i smoka Hvítserkur

Hvitserkur, co po islandzku znaczy "biała koszula", to skała na Islandii w kształcie słonia, która wznosi się z morza na wysokość 15 metrów.

Kiedyś była to część wulkanu, ale z biegiem lat kratery otaczające skałę ustąpiły miejsca Oceanowi Atlantyckiemu, pozostawiając po sobie jedynie niezwykłą skałę w kształciee słonia o nazwie Hvítserkur. Co ciekawe, sam Hvítserkur również wpadłby do oceanu, gdyby jego fundamenty nie zostały wsparte betonem kilka lat temu.

Islandzka legenda głosi, że skała Hvitserkur była kiedyś trollem, który zapomniał wycofać się ze światła i został zamieniony w kamień o wschodzie słońca, choć pod niektórymi kątami mówi się także, że wzniesienie wygląda jak smok pijący z wody lub słoń. Geologiczną osobliwość upamiętniono na islandzkim znaczku w 1990 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Islandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.