Sigiriya, tzw. Lwia Skała

Sigiriya (w wolnym tłumaczeniu Lwia Skała) jest często uważana za ósmy cud świata.  Starożytna kamienna twierdza slużyła dla króla Sri Lanki jako miejsce do budowy pałacu i ukrywania się przed atakami brata Położona w centralnej dzielnicy Matale na Sri Lance, twierdza jest otoczona ze wszystkich stron pozostałościami rozległej sieci zbiorników i ogrodów.

Niesamowite są w całej konstrukcji tzw. Schody Lwa, po których można dostać się do ogrodów pałacowych na szczycie skały Sigiriya. Wyłożone są one płytkami i w całości zbudowane są z cegły i drewna. Ich misterna budowa naprawdę robi wrażenie.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Lwia Skała jest pełna archeologicznego znaczenia. Inną podstawową cechą, która przyciąga tysiące turystów każdego roku, są zachowane freski i inne obrazy. Nieliczne obrazy, które przetrwały, to najwcześniejsze przykłady szkoły realizmu klasycznego ze Sri Lanki, która została w pełni ukształtowana w V wieku, kiedy powstały obrazy w Sigiriya. W niektórych jaskiniach u stóp gigantycznej skały znajdują się pozostałości malowideł.

Według starożytnych tekstów cała kamienna forteca została zbudowana przez króla Kashyapę, a po jego śmierci została wykorzystana jako buddyjski klasztor, aż do XIV wieku.

Dodatkowe informacje

Sigiriya (Lwia Skała) w Sri Lance Znajduje się w odległości 50 kilometrów od Polonnaruwa. Jest to stosunkowo łatwa wspinaczka, około 15 do 20 minut licząc od samego podnóża. Główne trudności to upał i tłumy oraz to, że bilety są dosyć drogie, ponad 100 złotych.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Sigiriya
Sri Lanka
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.