Sigiriya, tzw. Lwia Skała
Sigiriya (w wolnym tłumaczeniu Lwia Skała) jest często uważana za ósmy cud świata. Starożytna kamienna twierdza slużyła dla króla Sri Lanki jako miejsce do budowy pałacu i ukrywania się przed atakami brata Położona w centralnej dzielnicy Matale na Sri Lance, twierdza jest otoczona ze wszystkich stron pozostałościami rozległej sieci zbiorników i ogrodów.
Niesamowite są w całej konstrukcji tzw. Schody Lwa, po których można dostać się do ogrodów pałacowych na szczycie skały Sigiriya. Wyłożone są one płytkami i w całości zbudowane są z cegły i drewna. Ich misterna budowa naprawdę robi wrażenie.
Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Lwia Skała jest pełna archeologicznego znaczenia. Inną podstawową cechą, która przyciąga tysiące turystów każdego roku, są zachowane freski i inne obrazy. Nieliczne obrazy, które przetrwały, to najwcześniejsze przykłady szkoły realizmu klasycznego ze Sri Lanki, która została w pełni ukształtowana w V wieku, kiedy powstały obrazy w Sigiriya. W niektórych jaskiniach u stóp gigantycznej skały znajdują się pozostałości malowideł.
Według starożytnych tekstów cała kamienna forteca została zbudowana przez króla Kashyapę, a po jego śmierci została wykorzystana jako buddyjski klasztor, aż do XIV wieku.
Dodatkowe informacje
Sigiriya (Lwia Skała) w Sri Lance Znajduje się w odległości 50 kilometrów od Polonnaruwa. Jest to stosunkowo łatwa wspinaczka, około 15 do 20 minut licząc od samego podnóża. Główne trudności to upał i tłumy oraz to, że bilety są dosyć drogie, ponad 100 złotych.
Źródła




Adres
SigiriyaSri Lanka