Akwedukt w Segowii

Masywny akwedukt w Segowii, ozdobiony herbem Segovii, jest jednym z najlepiej zachowanych istniejących testamentów inżynieryjnych wyczynów starożytnego Rzymu.

Jego dokładna data budowy jest trudna do ustalenia ze względu na brak jakiegokolwiek napisu, ale akwedukt (i most akweduktowy) jest generalnie uważany za zbudowany w I lub II wieku naszej ery. Wiele wspaniałych akweduktów Cesarstwa Rzymskiego rozpadło się, pozostawiając tylko ruiny, które wskazują ich istnienie. Z nielicznych wciąż istniejących, Segovia jest nie tylko wyjątkowo dobrze zachowana, ale nadal dostarczała wodę do miasta z rzeki Frio aż do XX wieku.

Długi na około 915 metrów i w najwyższym punkcie wysoki na prawie 29 metrów, akwedukt składa się z 167 łuków wspartych na filarach. Jego kolosalne bloki granitowe są łączone bez użycia zaprawy lub zacisków, pomysłowo utrzymywanych razem przez siły równoważące. Projekt jest zgodny z wytycznymi rzymskiego architekta i inżyniera Witruwiusza, które spisał w swoim przewodniku architektury z 15 roku przed naszą erą dla Juliusza Cezara.

Akwedukt w Segowii został przezwany "Puente de Diablo" (Diabelski Most) z powodu lokalnej legendy opisującej udział Lucyfera w budowie mostu, aby zaimponować koleżance. Jest om  prawdopodobnie najbardziej popularny na placu Azoguejo, gdzie jego filary znajdują się w njwyższym punkcie. Górujący nad miastem Akwedukt to niezwykła ilustracja małżeństwa pomiędzy wspaniałym pięknem i genialną funkcjonalnością, która definiuje architekturę starożytnego Rzymu.

Informacje dodatkowe o akwedukcie w Segowii

W cieniu akweduktu znajduje się replika brązowej rzeźby Kapitolińskiej (wilczyca), która w starożytnej rzymskiej mitologii karmiła i wychowywała założycieli Rzymu, Romulusa i Remulusa.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

4T Avenida Fernández Ladreda
Segovia, 40001
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.